Wyboru do Sejmu. Kto będzie reprezentował okręg wyborczy nr 37 (Gniezno, Konin)?

Paulina Henning-Kloska- fot. L. Łada

9 mandatów w okręgu nr 37, obejmującym powiaty gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki, średzki, śremski, turecki, wrzesiński oraz miasto na prawach powiatu Konin. Kto będzie tę część Wielkopolski reprezentował w Sejmie?

W poprzedniej kadencji parlamentu z 9 mandatów 5 przypadło PiS, 2 – KO i po jednym dla SLD oraz PSL. W obecnych wyborach, jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, Prawo i Sprawiedliwość uzyskało mniejsze poparcie – na tę partię głosowało 38,69 proc., o ponad 9 proc. mniej niż cztery lata temu. Koalicja Obywatelska uzyskała 23,99 proc., o ponad 4 proc. więcej niż w 2019 roku, Trzecia Droga – 16,63 proc., a Lewica – 9,48 proc.

Oznacza to, że PiS ma o jednego posła mniej, więc do Sejmu z tego okręgu wejdą: Zbigniew Hoffmann, Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata i Ryszard Bartosik. Koalicję Obywatelską będą reprezentować Tomasz Nowak i Michał Kołodziejczak z AgroUnii, a Trzecią Drogę Paulina Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 oraz Michał Pyrzyk z PSL. Mandat Nowej Lewicy zdobył Tadeusz Tomaszewski

Źródło: PKW

Podziel się: