Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Mniej smogu, więcej mieszkań. ZKZL podsumowuje rok

Trudny, ale udany – tak ocenia mijający rok Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Według ZKZL zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych poznaniaków idzie coraz lepiej. Dlaczego?

Spółka coraz skuteczniej pozyskuje środki finansowe, co ma przełożenie na liczbę inwestycji i remontów – tak ZKZL podsumowuje rok 2023. nazywając go rokiem inwestycji i remontów. Bo środki pozyskane przez spółkę są wykorzystywane przede wszystkim na dwa podstawowe cele: budowę nowych mieszkań oraz remonty i konserwacje tych starych.

Źródła finansowania

– Zmiany, które dotknęły finansowanie samorządów, spowodowały, że spółka musiała poczynić kroki w kierunku alternatywnych źródeł finansowania – tłumaczy Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Działania ZKZL, które zostały podjęte w dwóch ostatnich latach wskazują, że spółka poradziła sobie bardzo dobrze z tym zadaniem. Dzięki aktywnemu pozyskiwaniu środków z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego tylko w 2023 roku udało się pozyskać aż 108 milionów złotych na modernizacje i nowe inwestycje. Warto tutaj wspomnieć, że spółka złożyła kolejne wnioski na kwotę 31 milionów złotych, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego i czekają one na kwalifikację do zawarcia umowy w przyszłym roku.

Z tego bezzwrotnego finansowego wsparcia, które dostał ZKZL, prawie 70 milionów zostanie przeznaczone na nowe inwestycje mieszkaniowe.
– Aktualnie spółka jest w trakcie budowy 3 bloków przy ul. Nadolnik, gdzie powstanie 130 mieszkań – wylicza rzecznik. – Prace postępują zgodnie z harmonogramem i już teraz można zaobserwować jak dynamicznie rozwija się ta inwestycja. Mieszkańcy Poznania również mogą zaobserwować jak powstaje kolejny blok przy ul. Darzyborskiej. ZKZL rozpoczął budowę drugiego etapu mieszkań w tej okolicy. Pierwszy z siedmiu budynków będzie oddany poznaniakom w IV kwartale 2024 roku. Budowa kolejnych rozpocznie się również w przyszłym roku. Będąc przy temacie inwestycji warto wspomnieć, że w upływającym roku spółka rozpoczęła także prace przygotowawcze pod inwestycje przy ul. Kopanina i ul. Jarzębowej. To właśnie w tych dwóch miejscach możemy spodziewać się nowych “M” dla poznaniaków.

Coraz więcej remontów

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych nie tylko buduje, ale także remontuje ten zasób mieszkań, który ma – w miarę posiadanych środków. Tu także w mijającym roku działo się więcej niż w latach poprzednich, zwłaszcza jeśli chodzi o stare kamienic, których remont nie jest ani łatwym, ani tanim zadaniem. W 2023 roku wydano na ten cel ponad 50 milionów złotych, a ponad 38 milionów z tej kwoty pochodzi z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat BGK.
– Mieszkańcy Poznania wraz z końcem roku będą mogli cieszyć się z nowych lokum w kamienicy przy ul. Szamarzewskiego – mówi Łukasz Kubiak. – Ta legendarna kamienica już teraz przyciąga przechodniów nowym blaskiem. W mijającym roku spółka zakończyła prace między innymi na ul. Folwarcznej, ul. Kościuszki, ul. Ratajczaka, ul. Królowej Jadwigi czy ul. Składowej. W przypadku dużych modernizacji nie sposób pominąć rozpoczęte w 2023 roku modernizacje kamienicy przy placu Bernardyńskim, która jest już na ukończeniu, ul. Garbary 41, gdzie powstanie oficyna dedykowana poznańskim seniorom. To także duże realizacje przy ulicach Knapowskiego i Górna Wilda, gdzie prace mają zakończyć się w 2024 roku.

Prace prowadzone przez ZKZL oznaczają także dbałość o środowisko, ponieważ dzięki remontom maleje liczba pieców kaflowych w budynkach miejskich. W 2023 roku zlikwidowano ich aż 500, a jeśli wziąć pod uwagę ostatnie 6 lat – to takich pieców jest już mniej o prawie 2 000! To oznacza mniej smogu, ale nie tylko.
– Jesteśmy przekonani, że wszystkie podejmowane przez spółkę inicjatywy powodują dołożenie cegiełki w poprawę tkanki miejskiej i jakości życia – podsumowuje Łukasz Kubiak.

Źródło: ZKZL
Strona głównaPoznańMniej smogu, więcej mieszkań. ZKZL podsumowuje rok