Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Niezwykły mural na Zawadach. Pierwszy taki w mieście (ZDJĘCIA)

Na jednym z bloków mieszkalnych na Zawadach powstał mural infograficzny na temat pragnień dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. To pierwszy taki mural w mieście.

Mural zaprojektowali studenci Pracowni Grafiki Informacyjnej, Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a powstał przy współpracy z władzami Poznania. Jest elementem kampanii informacyjnych i promocyjnych, które mają zachęcać do zostania rodzicem zastępczym. Ponad 200 dzieci w Poznaniu przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a aż 90 czeka na przyjęcie do pieczy zastępczej. W domach, które miasto prowadzi dla dzieci skrzywdzonych przez biologicznych rodziców, brakuje miejsc…

– W święta dzielimy się dobrem i życzymy sobie nawzajem radości w gronie rodziny – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej to szczególnie trudny czas, bo ich marzenie o mamie i tacie nie zawsze może się spełnić. W Poznaniu stale brakuje rodziców zastępczych i o tym mówi zarówno nasza kampania społeczna, jak i nowy mural na Zawadach mający zadanie poruszyć serca tych, którzy go zobaczą. Być może przy świątecznym stole w niejednym domu pojawi się refleksja na ten temat i chęć przyjęcia do siebie dziecka, które ogromnie potrzebuje miłości i opieki.

Konkurs Uniwersytetu Artystycznego

Mural powstał we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, podczas zajęć dydaktycznych pod kierunkiem prof. dr hab Lucyny Talejko-Kwiatkowskiej i dr Agaty Kulczyk w Pracowni Grafiki Informacyjnej.

– Studentki i studenci w ramach wewnętrznego konkursu podjęli się zadania zaprezentowania różnych form opieki nad dziećmi umieszczonymi w pieczy zastępczej – mówi prof. Lucyna Talejko-Kwiatkowska. – To było zadanie trudne, angażujące autorki i autorów nie tylko na poziomie twórczym, ale i emocjonalnym. Prace miały zadanie przekazać ważne informacje o sytuacji dzieci i w ten sposób poruszyć odbiorców i skłonić do zastanowienia nad możliwością pomocy tym, którzy z różnych powodów nie wychowują się przy swoich biologicznych rodzicach. Powstało osiem propozycji, a autorami tej zwycięskiej stali się: Danuta Kobylacka, Julia Olszewska, Julia Pikul i Adrian Kornijewski.

Powstanie muralu to kolejna wspólna inicjatywa miasta i Uniwersytetu Artystycznego. Wykonało go Murall Studio.
– Włączenie środowiska artystycznego do tworzenia komunikacji na temat ważnych zadań miasta jest nie tylko dobrą praktyką, ale stanowi przejaw troski o estetykę, jakość i skuteczność działań – mówi dr Agata Kulczyk, prodziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP. – Zwłaszcza w obszarze polityki społecznej, kierowanej wprost do ludzi, zastosowanie graficznych form i sposobów przekazu może przynieść oczekiwany skutek.

Brakuje rodziców zastępczych

Rodzicem zastępczym może zostać każdy, bez względu na stan cywilny, wiek czy narodowość – szczegółów można się dowiedzieć w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Władze miasta oferują chętnym pomoc w zostaniu rodzicem zastępczym.
-Świadomość mieszkanek i mieszkańców na temat zasad funkcjonowania rodzin zastępczych nadal jest niewystarczająca – przyznaje Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Wielu utożsamia objęcie opieką dziecka w potrzebie z adopcją. To nie to samo. Mówimy, jakie są różnice, co konkretnie wynika z faktu zostania rodzicem zastępczym, także w aspekcie otrzymania odpowiednich świadczeń i wynagrodzenia oraz w jakim zakresie miasto wspiera takie rodziny.

Władze Poznania zapewniają zainteresowanym odpowiedni pakiet szkoleń przygotowujących, a po przyjęciu dziecka także świadczenia lub wynagrodzenie finansowe, specjalistyczną pomoc psychologiczną i pedagogiczną oraz dofinansowanie wypoczynku.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańNiezwykły mural na Zawadach. Pierwszy taki w mieście (ZDJĘCIA)