Strona główna Blog Strona 479

Jakie projekty infrastrukturalne zostaną zrealizowane w Poznaniu?

0

Miejscy urzędnicy zakończyli serię spotkań z reprezentantami rad osiedlowych, aby omówić cele i projekty infrastrukturalne, które mają zostać zrealizowane w 2024 roku. Podczas tych spotkań, które miały miejsce na początku roku, przedstawiono i przegłosowano plany dotyczące remontów, inwestycji oraz działań utrzymaniowych w obrębie miejskich dróg i chodników.

Jednym z kluczowych punktów przewidzianych działań jest kontynuacja remontu ulicy Świt, gdzie w poprzednim roku prace koncentrowały się na odcinku między ulicą Jesienną a Swoboda. Dokładny zakres prac na rok 2024 zostanie określony po szczegółowej inspekcji terenu.

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa pieszych planowane jest doświetlenie przejść dla pieszych, w szczególności na ulicach Głuszyna, w pobliżu parku Sypniewskiego, oraz Inflanckiej. Ponadto, przewiduje się remonty chodników w wielu lokalizacjach, włączając ulice Wiatraczną, Rycerską, Gronową, Dąbrowskiego, jak również kontynuację prac na ulicach Szymanowskiego, Wyzwolenia i Kruczej.

W planach jest również modernizacja infrastruktury dla pieszych, w tym schodów prowadzących do przystanków komunikacji miejskiej, jak na przykład w rejonie ulicy Piaśnickiej oraz w okolicach przystanków Serbska/Naramowicka.

Rozwój miejskiej zieleni również znalazł się wśród priorytetów, z planami posadzenia nowych drzew na ulicach takich jak Kurpińskiego, Szymanowskiego i Słowiańskiej, a także kontynuacji nasadzeń na ulicy Rakoniewickiej. Nie zabraknie także pielęgnacji istniejącej już zieleni oraz instalacji koszy na śmieci zakupionych przez poszczególne osiedla.

Dodatkowo, radni osiedlowi podnosili kwestię potrzeby budowy progów spowalniających ruch na takich ulicach jak Złotnicka, Zagłoba i Sieradzka oraz oznakowania miejsc parkingowych, na przykład na terenie Piątkowa.

Plany te muszą być zgodne z możliwościami finansowymi miasta, planowanymi inwestycjami infrastrukturalnymi oraz innymi projektami w danym rejonie. Ostateczne ustalenia mogą ulec zmianie w zależności od tych czynników.

Wypadek w Wielkopolsce. Jedna osoba trafiła do szpitala

0

W poniedziałek, 12 lutego 2024 roku, służby ratunkowe zostały wysłane o groźnie wyglądającym wypadku, do którego doszło na drodze krajowej numer 92 w miejscowości Kościelec. Zdarzenie miało miejsce około godziny 18:03.

Jak się okazało na miejscu – zderzył się samochód osobowy z samochodem ciężarowym. W wyniku kolizji, jedna osoba doznała obrażeń i konieczny był jej transport do szpitala. Na miejsce przybył Zespół Ratownictwa Medycznego z Koła, który zajął się poszkodowanym.

Operacja ratunkowa wymagała koordynacji kilku zespołów. Oprócz zastępu OSP Trzęśniew, w działania zaangażowane były również jednostki z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole, OSP Straszków oraz funkcjonariusze policji, którzy zabezpieczali teren i kierowali ruchem.

Policja przeprowadziła szczegółowe badanie okoliczności zdarzenia, aby ustalić przyczyny wypadku.

Wypadek w powiecie poznańskim. Dwie osoby poszkodowane

0

W Puszczykowie, tuż za przejazdem kolejowym, doszło do poważnego zdarzenia drogowego, w wyniku którego dwie osoby zostały poszkodowane. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów osobowych, droga prowadząca do Rogalinka została tymczasowo zablokowana.

Straż pożarna z Wielkopolski potwierdziła, że ich jednostki interweniowały na ulicy Wczasowej, gdzie miało miejsce zdarzenie. Rzecznik prasowy strażaków poinformował, że udzielono niezbędnej pomocy dwóm osobom, które ucierpiały w wyniku kolizji. Obecnie akcja ratownicza została zakończona, jednak kierowcy podróżujący tą trasą mogą nadal napotkać pewne utrudnienia.

Na chwilę obecną nie są dostępne szczegółowe informacje dotyczące przyczyn wypadku ani stanu zdrowia poszkodowanych. Służby apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie zdarzenia i zalecają korzystanie z alternatywnych tras podróży.

Nocny pożar hali przemysłowej w Wielkopolsce. Wielka akcja gaśnicza

0

W nocy w Opatowie w województwie wielkopolskim doszło do pożaru hali przemysłowej. Na miejsce zdarzenia natychmiast zostały zadysponowane jednostki straży pożarnej, w tym lokalne Ochotnicze Straże Pożarne oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczych z pobliskich miejscowości.

Zdarzenie miało miejsce o godzinie 1:08, kiedy to strażacy otrzymali sygnał o płonącym obiekcie. W akcji gaśniczej uczestniczyły zespoły z Siemianic, trzy zastępy z Opatowa, dwie jednostki z Łęki Opatowskiej, trzy zastępy z Kępna, ochotnicy z Piasków oraz strażacy z Wieruszowa. Na miejscu pojawiła się również Policja z Kępna, aby zabezpieczyć teren i wspomóc działania ratownicze.

Intensywne prace strażackie trwały kilka godzin, a siły zostały skoncentrowane na opanowaniu ognia i zapobieżeniu jego rozprzestrzenieniu na sąsiednie budynki. Przyczyny pożaru nie są w tym momencie znane i będą przedmiotem dalszego dochodzenia prowadzonego przez odpowiednie służby. Nie ma informacji na temat ewentualnych ofiar czy osób poszkodowanych w wyniku pożaru.

Manewry STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24: Zwiększony ruch wojskowy na drogach Polski

W pierwszej połowie roku można oczekiwać zwiększonego ruchu wojskowego na polskich drogach w związku z planowanymi manewrami wojskowymi STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. W dniach od 12 lutego do końca maja, żołnierze polscy będą uczestniczyć w tych ćwiczeniach, które obejmą niemal wszystkie regiony kraju.

W ramach przygotowań do manewrów, na wybranych trasach zamontowano specjalne znakowanie dla pojazdów wojskowych, określające dopuszczalne obciążenia w kategorii wojskowej, oznaczone jako MLC. Te oznaczenia są istotne wyłącznie dla kierowców pojazdów militarnych i nie wpływają na użytkowników dróg cywilnych.

Znaki MLC (Military Load Classification) stanowią o maksymalnym obciążeniu, jakie może ponieść dana infrastruktura drogowa, i są dostosowane specjalnie do potrzeb pojazdów wojskowych, które mogą mieć inny ciężar niż pojazdy cywilne. Wprowadzenie tych oznaczeń ma zapewnić bezpieczne przemieszczanie się sprzętu wojskowego.

Ruch kolumn wojskowych będzie odpowiednio koordynowany, by minimalizować zakłócenia w normalnym przepływie ruchu drogowego. Zabezpieczaniem i pilnowaniem porządku zajmą się jednostki wojskowe, w tym Żandarmeria Wojskowa, we współpracy z Policją. Wszystkie przegrupowania zostały zaplanowane w porozumieniu z odpowiednimi władzami, w tym lokalnymi.

Spotykając konwoje militarnego sprzętu, kierowcy powinni zachować szczególną uwagę i unikać niebezpiecznych działań, takich jak robienie zdjęć czy filmowanie. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych apeluje o niepublikowanie w internecie informacji mogących zdradzić szczegóły dotyczące ruchów wojskowych. Podkreśla się również, że z uwagi na masę i specyfikę pojazdów militarnych, ich droga hamowania może być dłuższa, a widoczność ograniczona w porównaniu z pojazdami cywilnymi.

Edukacja w ruchu. Niezwykła podróż „Pociągiem Zwycięstwa” po Wielkopolsce

0

Ponad trzy tysiące uczniów i nauczycieli miało okazję uczestniczyć w lekcjach historii, które odbywały się w ruchu, na pokładzie specjalnie przystosowanego do tego celu pociągu. Projekt „Pociąg Zwycięstwa”, zainicjowany w ramach obchodów 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, okazał się być mobilną lekcją historii, poruszającą się po torach regionu i przemierzającą łącznie 892 kilometry.

Inicjatywa, będąca wspólnym dziełem Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, miała na celu nie tylko uczczenie ważnej daty historycznej, ale także przybliżenie młodemu pokoleniu wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

Wnętrze pociągu uległo transformacji w interaktywną salę lekcyjną, gdzie uczniowie mogli nie tylko słuchać wykładów, ale i aktywnie uczestniczyć w warsztatach oraz dyskusjach. Przygotowane z dużą starannością elementy dekoracyjne, dostarczone m.in. przez lokalne szkoły, stworzyły niepowtarzalną atmosferę, sprzyjającą naukę. Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli i rekonstruktorów, którzy w autentycznych mundurach z epoki, dzielili się swoją wiedzą i pasją do historii.

Wspomniane działania miały na celu nie tylko edukację, ale i inspirację do pogłębiania wiedzy o lokalnej historii. Udział w projekcie był również okazją do podkreślenia wkładu kobiet w Powstanie Wielkopolskie, co stanowiło ważny element narracji historycznej.

Oprócz edukacyjnej wartości pociągu, uczestnicy mogli cieszyć się dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi przez lokalne wspólnoty, takimi jak pokazy pirotechniczne, występy artystyczne czy inscenizacje historyczne, które odbywały się na stacjach na trasie „Pociągu Zwycięstwa”.

Projekt ten był wyrazem zaangażowania wielkopolskich instytucji w kreatywne podejście do nauczania historii oraz przekazywaniu wartości patriotycznych młodemu pokoleniu. „Pociąg Zwycięstwa” nie tylko wzbogacił uczniów o wiedzę na temat kluczowych wydarzeń z przeszłości regionu, ale także dostarczył im niezapomnianych wrażeń i być może przyczynił się do rozwoju ich zainteresowań historycznych.

Tragedia w Wielkopolsce. Pociąg potrącił człowieka

0

W Koninie, przed jednym z przejazdów kolejowych przy ulicy Rudzickiej, miał miejsce dramatyczny wypadek. Pociąg kursujący na trasie z Warszawy do Berlina, około godziny 18:20, potrącił przechodnia. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby ratownicze wraz z prokuratorem, który przystąpił do rozpoczęcia dochodzenia mającego na celu wyjaśnienie okoliczności tragedii.

Przez ten wypadek, kursowanie pociągów na linii Warszawa-Poznań uległo znacznym zakłóceniom. Ruch kolejowy w rejonie miejsca zdarzenia został chwilowo zawieszony. Reagując na zaistniałą sytuację, Koleje Wielkopolskie wprowadziły zastępczą komunikację autobusową dla osób dotkniętych zmianami w rozkładzie jazdy. Dzięki temu, pasażerowie mogą kontynuować podróż pomimo zaistniałych trudności.

PKP Intercity, z kolei, zadbało o to, by ich pociągi omijały miejsce wypadku, kierując je na alternatywną trasę przez Gniezno oraz Inowrocław Rąbinek. Dzięki temu zabiegowi, podróżni mogli dotrzeć do swoich celów z niewielkim opóźnieniem, mimo perturbacji spowodowanych tragicznym wypadkiem.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 13 lutego? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 13 lutego 2024 mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Oborniki
12 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 08:30
13 lutego 2024 r. w godz. 15:00 – 17:00
Gmina Oborniki, miejscowość Uścikowo 1, ul. Szamotulska 1,

Obszar Miasto Złotów
13 lutego 2024 r. w godz. 07:00 – 16:00
Miasto Wałcz ul. Podleśna 16, 18, 20, 24, 26.

Obszar Stęszew
13 lutego 2024 r. w godz. 07:00 – 08:00
13 lutego 2024 r. w godz. 13:00 – 14:00
Gmina Stęszew miejscowość Witobel ul. Folwarczna cała, Ostatnia cała, Zakole cała, Stęszewska cała, Wrocławska 17, 19, Łódzka od 2 do 11, 13, 15, 17, 19, 19A, 21, 47, działki nr 106/1, 106/2, 108/2, 109/4, 109/8, 109/10, , 141/31, 288, 290, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 323, 324, 325, 326, 327, 329, 330, 331, 333, 334, 335, 337, 338, 339, 340, Wareńczak Wiesław Międzynarodowy Transport Drogowy, Gmina Stęszew miejscowość ul. Wrocławska 6, 8, 10, 12, 14, 16, 17, 18A, 18B, 18C, 18D, 19, 20, Krańcowa cała, Moderska od 1 do 5, Polna 10, 16B, Grodziska 2, działki nr 142, 252/3, 253/4, 260/1, 261/3, 262/1, 262/7, 267/1, 267/2, 267/4, 270/1, 473, 474, 477, Przepompownia ścieków P2, Galwanizeria Jacek Golak, Karina Łakoma DKAREN, Gmina Stęszew miejscowość Stęszew ul. Łąkowa cała, Kórnicka od 1 do 18 oraz od 22 do 33, Błękitna cała, Nowa cała, Kościańska 7A, 28, od 75 do 89 nr nieparzyste, Wrocławska od 1 do 4, 7, 8, działki nr 94, 1483/2, 1486, 1506/2, 1506/3, 1507/2, 1513/2, 1513/3, 1513/4, 1513/5, 1519, 1522/1, 1582/6, 1582/7, 1582/8, 1582/9, 1582/12, 1583/4, 1583/5, 1583/6, 1587/4, 1596/1, 1596/3, 1600/3, 1601/3, 1609/2, 1630/8, 1630/23, 1630/24, 1635/2, 1638/3, Diagnostyka Samochodowa, przepompownia ścieków przy ul. Kościańskiej, sala wiejska, Drukarnia Welin S.C. Marzena Przemysław Pawłowscy, Emal – Piaskowanie Metalu i Szkła Włodzimierz Czerniejewicz, Sosnowscy Sp. z o.o., Zakład Krawiecki Karen Karina Łakoma, Motel 2000, warsztat przy ul. Dojazdowej

Obszar Stęszew
13 lutego 2024 r. w godz. 07:00 – 14:00
Gmina Stęszew miejscowość Zamysłowo 4, 16, ul. Wrocławska 18, 18B, 21, 22, 22A, 22B, 24, 24A, 26, 32, 32A, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 46A, 56, 59, 60, Polna 6, 8, 16A, 30, 34, 36, Twardowska 14D oraz nr parzyste od 20 do 40 działki nr 277/2, 279/2, 285/1, 302/10, 317, 479, STOLPOL Zbigniew Malicki, Terra-Grim Sp. z o.o., Gmina Stęszew miejscowość Witobel ul. Długa 6, 7, 9, 10, 11, 12, Wrocławska 19A, 23, 27, 27C, 27D, 27E, 19, 19A, 29B, 29C, 29D, 29E, 29F, 29G, 31, 37, 37A, 39, 45, 47, 47A, działki nr 111/6, 111/22, 111/23, 111/30, 111/31, 111/33, 111/34, 111/35, 114/5, 114/13, 116/19, 116/21, 2 POL-PLAND, Kurniki przy ul. Wrocławskiej, Bartosz Bródka, Mateusz Bródka – BMB HALE s.c., Bródka „POL-PLAN” Zakład Produkcyjny Plandek Sp.J. Benedykt i Rafał, Linka Arleta – Gospodarstwo Rolne, Firma Handlowo-Produkcyjno-Usługowa NATIM Natalia Piotrowska,

Obszar Jastrowie
13 lutego 2024 r. w godz. 07:00 – 13:00
miejscowość Sypniewo, ul. Mickiewicza nr od 4 do 26, świetlica.

Obszar Gniezno
13 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 10:30
Szczytniki Duchowne 3, 38, dz. 120/1, dz. 286/8, dz. 286/7, dz. 291/26, dz. 291/25, dz. 291/4, dz. 291/5, dz. 291/10, dz. 291/9, dz. 291/2, dz. 291/3, ul. Perłowa, ul. Szmaragdowa oraz działki przyległe

Obszar Pobiedziska
13 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 12:00
Biskupice ul. Gospodarcza

Obszar Swarzędz
13 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 12:00
Swarzędz: ul. 3 Maja 18A.

Obszar Połajewo
13 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 10:00
miejscowość Połajewo ul. Leśna (bez wyłączenia sklepu bud. nr 1) ul. Lipowa, ul. Szkolna 10, 27, 29, 31, 33, 35, 36, 37, 38, 42.

Obszar Rokietnica
13 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
Gmina Rokietnica miejscowość Rokietnica ul. Szamotulska 16A, nr nieparzyste od 17 do 57, nr parzyste od 24 do 52B, Szkolna 1, 2B, 3, 3B, od 5 do 14, 16, 18, 35, 68, Sportowa 1, 2, 2A, 5, 31A, 31B, Kolejowa 1, 1A, 1B, 1C, 1D, 1E, 2, 6, Koszycy od 1 do 19, Tęczowa 17, Kręta 18, Trakt Napoleoński 36, działki nr 13/1, 13/2, 35/2, 62, 62/1, 64, 82, 137/3, 138/9, 138/12, 140/2, 149/5, 152/2, 694/2, stacja paliw nr 1364 Orlen, Autoszpec, sygnalizacja świetlna przy ul. Szkolnej, Ośrodek pomocy społecznej w Rokietnicy filia, Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Chrystusa Króla, Kościół pw. Chrystusa Króla, salka parafialna, Agnieszka Bąk-Bergander Kancelaria Radcy Prawnego, Imperial Hose Real Estste, Zakład Fryzjerski Małgorzata Rapacz, NZOZ Rokmed Monika Szkudlińska, Wyoblarz Paweł Rzepka, Zespół Szkoł im. J. I. Zamoyskich, szafka telekomunikacyjna INEA SA, Apteka Dorota Derezińska, Gabinet Weterynaryjny, Obiekt Handlowo-Usługowy Forall Invest Sp. z o.o.,

Obszar Poznań Stare Miasto
13 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Sieroca 1, 2, 5/6, ul. Paderewskiego 11, ul. Franciszkańska 2, 3.

Obszar Poznań Jeżyce
13 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Żeromskiego 2, 3, 4, 6, 6A-C, 8/12, dz. 13/15.

Obszar Rogoźno
13 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Gościejewo numery od 109 do 116, 119, 120, 122, 123, 128, 130, 132, 140, 160, dz. nr 515/3.

Obszar Złotów
13 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
Miejscowość: Międzybłocie ul. Trzech Króli 62.

Obszar Połajewo
13 lutego 2024 r. w godz. 08:30 – 16:30
miejscowość Połajewo ul. Lipowa.

Obszar Połajewo
13 lutego 2024 r. w godz. 08:30 – 10:00
miejscowość Młynkowo 136, 137, 138, 139, 140, miejscowość Tarnówko 132, 133, 134, 135, 136, 137.

Obszar Piaski
13 lutego 2024 r. w godz. 08:30 – 14:30
gm. Piaski: Łódź – cała miejscowość; Bodzewko Pierwsze nr 17.

Obszar Poznań Stare Miasto
13 lutego 2024 r. w godz. 08:30 – 12:30
Poznań: ul. Miętowa od 1 do 35 nieparzyste, 37, od 2 do 22 parzyste, ul. Perłowa, ul. Bursztynowa 67, 69, ul. Agatowa 1, 3.

Obszar Plewiska
13 lutego 2024 r. w godz. 08:30 – 13:30
Plewiska: ul. Cicha od 54 do 72 parzyste, 72A-E, od 49 do 93 nieparzyste, ul. Zachodnia 3, 3A, 5, 5A, 6, 8, ul. Skryta 38, 40, 42, ul. Podgórna od 4 do 48 parzyste, od 5 do 35 nieparzyste, ul. Północna od 21 do 65 nieparzyste, od 30 do 58 parzyste.

Obszar Nekla
13 lutego 2024 r. w godz. 08:30 – 13:30
Zasutowo ul. Leśna, ul. Motelowa 3, 7, ul. Wrzesińska 1, 2, 6, 5, 10, 2a, 14, 7, 3, 8, 12, 16,

Obszar Piaski
13 lutego 2024 r. w godz. 08:30 – 14:30
gm. Piaski: Łódź – cała miejscowość; Bodzewko Pierwsze nr 17.

Obszar Przemęt
13 lutego 2024 r. w godz. 08:30 – 14:30
gm. Przemęt: Barchlin ul. Leśna nr 8, 12.

Obszar Buk
13 lutego 2024 r. w godz. 09:00 – 12:00
Gmina Buk, miejscowość Kalwy, ul. Leśna cała z wyjątkiem nr 4, ul. Piaskowa cała, ul. Głęboka cała, działka nr 105/2,

Obszar Puszczykowo
13 lutego 2024 r. w godz. 09:00 – 11:00
Puszczykowo ul. Poznańska 26a, ul. Rządowa,

Obszar Czarnków
13 lutego 2024 r. w godz. 09:00 – 14:00
miejscowość Śmieszkowo ul. Polna 164/2 przepompownia.

Obszar Rakoniewice
13 lutego 2024 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Rakoniewice, miejscowość Rakoniewice, ul. Winnica 1, 5, 6, 7, 9, 11, 13, 15, 15A, 16, 17, 20, 21, 38, ul. Zielonogórska 38, ul. Wygoda 11, działki nr 336, 338/9, 339/2, 339/3, 342/1, 5018/13, stodoła, pieczarkarnia, Gmina Rakoniewice, miejscowość Rakoniewice Wieś 10, 11, 14, 17,

Obszar Kórnik
13 lutego 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
14 lutego 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
16 lutego 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
Szczodrzykowo ul. Poznańska FERMA KRÓW,

Obszar Kuślin
13 lutego 2024 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Kuślin, miejscowość Wąsowo, ul. Lipowa 46, 47, 48, 49, 50, ul. Grodziska 2a, 30, ul. Szkolna 4, 5, 6, 8, ul. Kościelna 4, 9, 13, 16, 20, 22, ul. Sadowa 1, 4, 5, 6, 8, ul. Jana Rożka 16, działki nr 736/38, 736/41, 743/6,

Obszar Kórnik
13 lutego 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
16 lutego 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
Runowo 48-50, 64, mieszalnia pasz,

Obszar Nowy Tomyśl
13 lutego 2024 r. w godz. 09:30 – 12:30
Gmina Nowy Tomyśl miejscowość Glinno 192B, 192C, 193A, 193B, 193D, 193E, 193F, 193G, 193K, działki nr 206/2, 210/4, 210/15, 210/18, przepompownia ścieków,, miejscowość Przyłęk ul. Kosa 6, działki nr 210/9, 210/10, 210/13, 210/16, przepompownia ścieków,

Obszar Pobiedziska
13 lutego 2024 r. w godz. 10:00 – 16:00
Biskupice ul. Cicha 7, 11

Obszar Połajewo
13 lutego 2024 r. w godz. 10:00 – 11:45
miejscowość Młynkowo 141, 142, 143, miejscowość Tarnówko 141, 142, 143.

Obszar Połajewo
13 lutego 2024 r. w godz. 12:00 – 13:30
miejscowość Młynkowo 146, 147, 148, 149, 150, 151, miejscowość Tarnówko 152, 152B.

Obszar Mosina
13 lutego 2024 r. w godz. 13:00 – 15:00
Rogalinek ulice Kościelna 1,10,2,3,4,6,7,8, Mostowa 12,12A(dz. 37,12B,14,16,18,20,39,41,43, Ogrodowa 1,3,3A, Poznańska 1,10,11,12,13,14,15,16,18,2,20,22,24,24A,28,3,30,4,4A,6,7, Sikorskiego Generała 2, Wodna 2,4,6,8

Obszar Stęszew
13 lutego 2024 r. w godz. 13:00 – 16:00
Gmina Stęszew, miejscowość Dębienko 1, 2, 3, ul. Trzcielińska cała, ul. Modrakowa cała, stacja ochrony katodowej działki nr 330/1, 330/2, Gmina Stęszew, miejscowość Dębno 1, 2, 3, ul. Trzcielińska cała, ul. Modrakowa cała, Gmina Stęszew, miejscowość Drogosławiec 1, 2, 3,

Obszar Zbąszyń
13 lutego 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
miejscowości Przyprostynia: ul. Śliwkowa

Obszar Siedlec
13 lutego 2024 r. w godz. 08:30 – 12:00
miejscowości Karna: od 61 do 66

Bardzo smutna historia. Porzucony pies przywiązany do drzewa w lesie

0

Do zdarzenia doszło w gminie Brzeziny w województwie wielkopolskim. Spacerująca osoba zauważyła psa przywiązanego do drzewa. Zwierzę, które okazało się poważnie chore, zostało natychmiast zgłoszone Dolnośląskiemu Inspektoratowi Ochrony Zwierząt (DIOZ). Inspektorat podjął niezwłoczne działania, aby zapewnić psu potrzebną pomoc medyczną.

Niestety, badania wykazały, że pies cierpi na przewlekłą chorobę, która wymaga stałego leczenia i nie była wcześniej leczona. Pracownik DIOZ wyraził oburzenie z powodu takiego traktowania zwierzaka, podkreślając, że takie akty okrucieństwa są niestety częste i trudno jest znaleźć sprawców bez odpowiednich przepisów, takich jak obowiązkowe chipowanie zwierząt.

Pies, mający około 5 lat i będący mieszańcem, obecnie potrzebuje czasu na rehabilitację i leczenie. Po jego zakończeniu, będzie szukał nowego domu i rodziny, która zaoferuje mu odpowiednią opiekę i miłość.

Polska drużyna hokejowa zdobywa srebro na Halowych Mistrzostwach Europy

0

W dniach od 8 do 11 lutego w Berlinie odbyły się Halowe Mistrzostwa Europy w Hokeju Kobiet (EuroHockey Indoor Championship Women), podczas których polska drużyna narodowa osiągnęła znaczący sukces, zdobywając srebrny medal. W składzie reprezentacji Polski znalazła się zawodniczka AZS Politechniki Poznańskiej, Daria Skoraszewska.

Podczas rozgrywek fazy grupowej, polskie hokeistki wykazały się doskonałą formą, zdobywając 10 punktów i zajmując pierwsze miejsce, co zapewniło im awans do dalszej części turnieju. Polska drużyna okazała się lepsza od zespołów ze Szwajcarii, Ukrainy i Włoch, a mecz z Austrią zakończył się remisem.

W półfinale podopieczne trenera Norberta Nederlofa zmierzyły się z reprezentacją Hiszpanii, pokonując ją wynikiem 2:1. Decydującą bramkę, która dała Polkom wejście do finału, strzeliła Paula Sławińska w ostatniej kwarcie meczu.

W spotkaniu finałowym Polska zmagała się z drużyną gospodarzy – Niemcami. Mimo wysiłków polskich zawodniczek i emocjonującej rywalizacji, to niemiecki zespół okazał się zwycięski, wygrywając 3:2.

Warto podkreślić, że Marta Kucharska, reprezentująca Polskę w roli bramkarki, została uznana za najlepszą bramkarkę całego turnieju, co jest wyjątkowym osiągnięciem indywidualnym.

Skład reprezentacji Polski prezentował się następująco:

– Marta Kucharska – Grossflottbeker Hamburg
– Anna Gabara – KS Hokej Start Brzeziny
– Marlena Rybacha – HC Tilburg
– Monika Polewczak – KS Hokej Start Brzeziny
– Julia Balcerzak – Grossflottbeker Hamburg
– Julia Kucharska – Douai Hockey Club
– Amelia Katerla – VMH&CC MOP
– Sandra Tatarczuk – Grossflottbeker Hamburg
– Daria Skoraszewska – AZS Politechnika Poznańska
– Paula Sławińska – KS Hokej Start Brzeziny
– Dżesika Mazur – SV Blankenese Hamburg
– Viktoria Zimmermann – Russelsheimer RK

Operacja gnieźnieńskiej policji. Mężczyzna podejrzany o kradzieże tymczasowo aresztowany

0

Sąd Rejonowy w Gnieźnie zdecydował o trzymiesięcznym tymczasowym aresztowaniu 28-letniego mieszkańca miasta, podejrzanego o serię przestępstw, w tym kradzież z użyciem przemocy i uszkodzenie mienia.

Na początku stycznia 2024 roku gnieźnieńska policja otrzymała zgłoszenie o kradzieży artykułów chemicznych z jednego z lokalnych sklepów. Gdy pracownik ochrony podjął interwencję, został zaatakowany przez złodzieja, który następnie uciekł z miejsc zdarzenia. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do działań poszukiwawczych, m. in. zabezpieczając nagrania z monitoringu.

– Ten sam mężczyzna w dniu 6 lutego dopuścił się kolejnych przestępstw, w tym naruszenia nietykalności cielesnej gnieźnianina. Następnie usiłował dokonać na nim rozboju przy użyciu noża, a po nieudanej próbie uszkodził jego auto. Pokrzywdzony wycenił straty na 3 tysiące złotych – tłumaczą policjanci.

Po intensywnych działaniach operacyjnych policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o te czyny. Zatrzymany usłyszał już zarzuty. Na wniosek prokuratury, sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

– Wobec podejrzanego śledczy z Gniezna prowadzą inne postępowania o kradzieże sklepowe. Sprawa jest w toku. Za powyższe przestępstwa grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności – dodają policjanci.

Dekada literackich odkryć. Jubileuszowa edycja Poznańskiej Nagrody Literackiej

0

W Poznaniu już po raz dziesiąty przyznana zostanie prestiżowa Poznańska Nagroda Literacka, której celem jest docenienie pisarzy za ich wkład w rozwój polskiej literatury. Tegoroczna edycja tej uznanej nagrody ma szczególny charakter, ponieważ przypada na jej jubileusz. Kandydatury można zgłaszać do 15 lutego 2024 roku, a rozstrzygnięcie nastąpi w maju podczas uroczystej gali w Centrum Kultury ZAMEK.

Nagroda, finansowana przez Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, skierowana jest do autorów, których dorobek literacki zasługuje na szczególne wyróżnienie. Dzieli się na dwie kategorie: Nagrodę im. Adama Mickiewicza za całokształt twórczości oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców poniżej 35. roku życia, którzy przyczyniają się do innowacji w literaturze.

W tym roku, aby zakwalifikować się do Stypendium im. Barańczaka, pisarze muszą być urodzeni po 1987 roku. Zgłoszenia mogą nadsyłać zarówno wydawcy, instytucje promujące literaturę, jak i sami autorzy. Profesor Marcin Jaworski, przewodniczący Kapituły, podkreśla znaczenie współpracy miasta z uczelnią, która przynosi znakomite efekty od niemal dekady.

Laureaci obu kategorii otrzymują nie tylko uznanie w środowisku literackim, ale również atrakcyjne nagrody pieniężne: 60 000 zł dla zwycięzcy Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz 40 000 zł dla stypendysty.

Kapituła nagrody w tym roku wzbogacona została o nowego członka – Macieja Jakubowiaka, eseistę i wicenaczelnego magazynu „Dwutygodnik”. Wśród poprzednich laureatów znaleźli się zarówno doświadczeni pisarze, jak i młode talenty literackie, co świadczy o wszechstronności i otwartości konkursu.

Ostateczne decyzje jury, w skład którego wchodzą znawcy literatury i kultury, zostaną ogłoszone podczas majowej gali.

Wszyscy zainteresowani zgłoszeniem publikacji do Poznańskiej Nagrody Literackiej mają czas do 15 lutego bieżącego roku, przy czym liczy się data nadania zgłoszenia. Wszystkich miłośników literatury i branżę wydawniczą zachęca się do aktywnego udziału w tej jubileuszowej edycji konkursu.

Kosmiczne inspiracje i naukowe innowacje. Dzień Badań Kosmosu w Poznaniu

0

Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otwiera swoje drzwi dla wszystkich pasjonatów astronomii i nauk pokrewnych podczas Dnia Badań Kosmosu, który odbędzie się 23 lutego w godzinach od 13:00 do 17:30.

Inicjatywa ta ma na celu stworzenie forum do prezentacji i dyskusji o bieżących projektach badawczych związanych z kosmosem, realizowanych w ramach działalności naukowej UAM. Ponadto, wydarzenie ma zachęcić uczestników do aktywnego uczestnictwa w tych przedsięwzięciach.

Prof. Michał Banaszak, prorektor i organizator wydarzenia, podkreśla, że badania kosmiczne to nie tylko obszar astronomii i astrofizyki, z którymi UAM ma już długą historię, ale także dziedziny takie jak geologia planetarna, teledetekcja satelitarna, astrobiologia, inżynieria materiałowa czy psychologia. Ten ostatni aspekt może obejmować na przykład analizę zachowań ludzi w warunkach izolacji, co jest istotne w kontekście długotrwałych misji kosmicznych. Profesor wskazuje również na znaczenie prawa kosmicznego w obliczu intensywnie rozwijającego się przemysłu związanego z eksploracją przestrzeni kosmicznej.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi sektora kosmicznego, badania prowadzone na UAM zyskują na znaczeniu nie tylko w skali krajowej, ale również międzynarodowej. Interdyscyplinarność tych badań jest kluczowa, dlatego Dzień Badań Kosmosu może stanowić doskonałą okazję do integracji i wymiany doświadczeń między specjalistami z różnorodnych dziedzin nauki, którzy wspólnie mogą wpływać na rozwój technologii i wiedzy o kosmosie.

Wydarzenie to przypomina również o unikalnych miejscach badawczych, takich jak kratery na Morasku, które stanowią ważny punkt odniesienia dla geologii planetarnej. Uczestnicy Dnia Badań Kosmosu będą mogli dowiedzieć się więcej o tych i innych projektach, nawiązać współpracę z ekspertami i włączyć się w pasjonujące przedsięwzięcia naukowe związane z nieograniczoną przestrzenią kosmiczną.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu liderem w badaniach birdwatchingu

0

W Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu prowadzone są pionierskie badania dotyczące birdwatchingu, czyli przyjemności wynikającej z obserwacji ptaków. To dziedzina, która w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu i przyciąga uwagę naukowców z różnych obszarów, takich jak ornitologia, socjologia czy psychologia. Niedawno opublikowano wyniki obszernego przeglądu literatury, który objął 47 lat badań i analizę 474 artykułów z bazy Web of Science. Praca ta ujawniła nie tylko aktualne tendencje w tej dziedzinie, ale także rosnące zainteresowanie birdwatchingiem jako narzędziem promowania ochrony bioróżnorodności oraz ekoturystyki.

Wyniki przeglądu, które zostały zgromadzone pod kierunkiem Sanaz Tamimzadeh i Çağıl Hale ÖZEL z Uniwersytetu Anadolu, wykorzystując analizę bibliometryczną i oprogramowanie VOSviewer, wskazują na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jako wiodącą instytucję w badaniach nad obserwacją ptaków. Profesor Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii na tej uczelni, został uznany za jednego z najbardziej wpływowych autorów w tej dziedzinie, co potwierdza liczbę opublikowanych prac i cytowań.

Badania wykazały, że istnieje aktywna międzynarodowa współpraca między naukowcami z Niemiec, Czech, Hiszpanii, Włoch, Tajwanu, Meksyku i Finlandii, a Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest drugą najbardziej zaangażowaną uczelnią w tę sieć, tuż po Uniwersytecie w Tybindze. Współpraca obejmuje główne obszary badawcze, takie jak ochrona przyrody, turystyka i citizen science, co podkreśla rosnącą świadomość znaczenia tych dziedzin.

Profesor Tryjanowski podkreśla znaczenie badań, wskazując na paradoks, że obecnie nie tylko ptaki są przedmiotem zainteresowania, ale również osoby je obserwujące, co ma wpływ zarówno teoretyczny, jak i aplikacyjny, szczególnie w kontekście rozwoju turystyki. Przyznaje on także, że badania mają pewne ograniczenia, takie jak skupienie się wyłącznie na publikacjach w języku angielskim i bazie Web of Science, ale podkreśla, że Uniwersytet Przyrodniczy gra kluczową rolę na arenie międzynarodowej w promowaniu ochrony ptaków.

Tryjanowski zaznacza również znaczenie komunikacji naukowej w języku angielskim i stara się, by wyniki badań były przystępne i trafiały do szerszej publiczności.

Mężczyzna został śmiertelnie pobity w Poznaniu

0

Okoliczni mieszkańcy są wstrząśnięci po śmierci 41-letniego mężczyzny, który padł ofiarą brutalnego ataku na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu. Do zdarzenia doszło w ostatni dzień starego roku, pomiędzy godziną 7:30 a 10:00 rano. Mężczyzna został znaleziony ciężko pobity na jedenastym piętrze przy windach wieżowca numer 3. Pomimo natychmiastowej hospitalizacji i kilku tygodniowej walki o życie w szpitalu, jego obrażenia okazały się śmiertelne.

W dniu napaści mężczyzna był ubrany w granatową kurtkę, dżinsy, czarną czapkę oraz czarne buty. Rodzina zmarłego zwraca się z gorącym apelem do świadków lub osób posiadających jakiekolwiek informacje, które mogą pomóc w wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia.

Rzecznik wielkopolskiej policji, Andrzej Borowiak, potwierdził, że trwają intensywne działania mające na celu ustalenie sprawcy lub sprawców tego czynu. Funkcjonariusze przeprowadzili już analizę nagrań z kamer monitoringu i dokonali sekcji zwłok, jednak jak dotąd nie uzyskano jednoznacznych wyników dotyczących bezpośredniej przyczyny śmierci. Policja oczekuje na dalsze wyniki badań medycznych.

W związku z prowadzonym dochodzeniem, wielkopolska policja apeluje również do potencjalnych świadków tego zdarzenia o kontakt. Informacje mogą być przekazywane pod numerem telefonu 47 77 130 90.

Tragiczny wypadek w Wielkopolsce. Jedna osoba nie żyje

0

W poniedziałek w Międzychodzie doszło do tragicznego zdarzenia drogowego, w wyniku którego jedna osoba zginęła. Około godziny 12:00 samochód osobowy z niewyjaśnionych przyczyn uderzył w garaż i stanął w płomieniach. Mimo wysiłków świadków i służb ratunkowych, życia kierowcy nie udało się uratować.

Wypadek miał miejsce w południe, kiedy to pojazd z nieznanych na razie przyczyn stracił kontrolę i zderzył się z garażem. Wskutek uderzenia pojazd stanął w ogniu. Przypadkowi świadkowie niezwłocznie podjęli próbę ratowania kierującego autem. Zdołali wydobyć mężczyznę z płonącego wraku i podjąć próby udzielenia mu pierwszej pomocy.

Straż pożarna, która przybyła na miejsce, zastała samochód całkowicie objęty ogniem oraz poszkodowanego w stanie krytycznym, otoczonego przez osoby starające się pomóc. Strażacy skoncentrowali się na gaszeniu pożaru oraz kontynuowaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, którą rozpoczęli świadkowie wypadku.

Niestety, mimo podjętych działań, ratownicy nie byli w stanie przywrócić funkcji życiowych 70-letniego mężczyzny. Lekarz, który przybył z zespołem ratownictwa medycznego, stwierdził zgon.

Przyczyny i okoliczności tego tragicznego wypadku będą teraz przedmiotem śledztwa prowadzonego przez miejscową policję.

Wielkopolska przekazuje wóz strażacki na wsparcie OSP w Mołdawii

0

Gmina Rychwał dzieli się swoimi zasobami i doświadczeniem w zakresie ochrony przeciwpożarowej, przekazując specjalistyczny pojazd strażacki na potrzeby Gminy Zubrești w Mołdawii. Uroczystość przekazania pojazdu odbędzie się w Rychwale, z udziałem polskich i mołdawskich oficjeli.

Specjalistyczny pojazd pożarniczy zostanie oficjalnie przekazany przedstawicielom Gminy Zubrești, reprezentowanej przez Burmistrz Marię Manoli. Udział w ceremonii wezmą również Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara, a także Ambasador Mołdawii w Polsce Igor Bodiu.

Inicjatywa jest wynikiem owocnej współpracy między Województwem Wielkopolskim a Fundacją Solidarności Międzynarodowej działającą w Kiszyniowie. Przez ostatnie trzy lata, w ramach projektu pilotażowego, polscy i mołdawscy partnerzy dzielili się wiedzą i praktykami dotyczącymi działalności Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Celem projektu jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa na terenach wiejskich Mołdawii, ale także promowanie zaangażowania społeczności lokalnych w inicjatywy obywatelskie.

Wóz strażacki, który zostanie przekazany, to pojazd z 1992 roku wyposażony w motopompę, zbiornik na 4000 litrów wody, agregat prądotwórczy oraz maszt oświetleniowy. Pojazd ten ma służyć lokalnej społeczności w Gminie Zubrești, umożliwiając szybką i efektywną reakcję na ewentualne zagrożenia pożarowe.

Symbolicznym gestem będzie podpisanie umowy przekazania pojazdu, której stronami będą Prezes Zarządu OSP Grochowy Leszek Lewandowski, Prezes Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski oraz Burmistrz Gminy Zubrești, Maria Manoli.

Akcja policji przeciwko dopalaczom w Wielkopolsce

W Ostrowie Wielkopolskim doszło do aresztowania 51-letniego mężczyzny podejrzanego o posiadanie substancji popularnie nazywanych dopalaczami. 

Akcja ta jest częścią szeroko zakrojonych działań mających na celu walkę z przestępczością związaną z obrotem narkotykami. Mężczyzna został zatrzymany 31 stycznia w Nowych Skalmierzycach.

– Podczas przeszukania, funkcjonariusze znaleźli ukryte w różnych miejscach dopalacze. Z zabezpieczonych w domu nowych substancji psychoaktywnych można było w sumie przygotować ponad 100 działek dilerskich dopalaczy – tłumaczą policjanci.

Mężczyzna usłyszał zarzuty posiadania tych substancji, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do 10 lat. Decyzją sądu, na wniosek policji i prokuratury, 51-latek został tymczasowo aresztowany.

W trakcie działań policjanci zabezpieczyli również pieniądze, które mogą zostać przeznaczone na pokrycie ewentualnych kar i grzywien nałożonych na podejrzanego.

Staże w poznańskim Urzędzie Miasta. Ile można zarobić?

0

Program staży studenckich w Urzędzie Miasta Poznania, oferuje studentom możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego poprzez staże trwające cztery miesiące. Kandydaci mogą składać swoje wnioski do 18 lutego, mając szansę na zajęcie jednego z 90 dostępnych miejsc. Potencjalne wynagrodzenie za staż raczej nie zachęci.

Urząd Miasta Poznania ponownie otwiera swoje drzwi dla studentów, którzy chcą praktycznie zastosować swoje umiejętności i wiedzę zdobytą na uczelni. Program adresowany jest do studentów studiów licencjackich od czwartego semestru, magisterskich oraz drugiego stopnia – niezależnie od formy studiów.

Osoby zainteresowane udziałem w programie powinny kierować swoje wybory studiów zgodnie z profilem działalności urzędu, w którym chcą odbyć staż. Istotne informacje na temat wymagań i obowiązków, jakie będą na nich czekać, można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Udział w Programie Staży Studenckich to nie tylko praktyczne doświadczenie, ale także korzyść finansowa. Za cały okres (cztery miesiące) stażu każdy uczestnik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 6 672 zł brutto (1668 brutto miesięcznie). Proces aplikacyjny jest uproszczony i odbywa się za pośrednictwem formularza online na oficjalnej stronie miasta Poznań, gdzie kandydaci mogą wybrać do pięciu preferowanych miejsc stażu.

Po zgłoszeniach nastąpi etap rozmów kwalifikacyjnych, które zaplanowano na luty i marzec. Ze względu na wygodę, spotkania z kandydatami będą przeprowadzane zdalnie przy użyciu platformy Zoom.