czwartek, 29 lutego, 2024

Kosmiczne inspiracje i naukowe innowacje. Dzień Badań Kosmosu w Poznaniu

Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otwiera swoje drzwi dla wszystkich pasjonatów astronomii i nauk pokrewnych podczas Dnia Badań Kosmosu, który odbędzie się 23 lutego w godzinach od 13:00 do 17:30.

Inicjatywa ta ma na celu stworzenie forum do prezentacji i dyskusji o bieżących projektach badawczych związanych z kosmosem, realizowanych w ramach działalności naukowej UAM. Ponadto, wydarzenie ma zachęcić uczestników do aktywnego uczestnictwa w tych przedsięwzięciach.

Prof. Michał Banaszak, prorektor i organizator wydarzenia, podkreśla, że badania kosmiczne to nie tylko obszar astronomii i astrofizyki, z którymi UAM ma już długą historię, ale także dziedziny takie jak geologia planetarna, teledetekcja satelitarna, astrobiologia, inżynieria materiałowa czy psychologia. Ten ostatni aspekt może obejmować na przykład analizę zachowań ludzi w warunkach izolacji, co jest istotne w kontekście długotrwałych misji kosmicznych. Profesor wskazuje również na znaczenie prawa kosmicznego w obliczu intensywnie rozwijającego się przemysłu związanego z eksploracją przestrzeni kosmicznej.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi sektora kosmicznego, badania prowadzone na UAM zyskują na znaczeniu nie tylko w skali krajowej, ale również międzynarodowej. Interdyscyplinarność tych badań jest kluczowa, dlatego Dzień Badań Kosmosu może stanowić doskonałą okazję do integracji i wymiany doświadczeń między specjalistami z różnorodnych dziedzin nauki, którzy wspólnie mogą wpływać na rozwój technologii i wiedzy o kosmosie.

Wydarzenie to przypomina również o unikalnych miejscach badawczych, takich jak kratery na Morasku, które stanowią ważny punkt odniesienia dla geologii planetarnej. Uczestnicy Dnia Badań Kosmosu będą mogli dowiedzieć się więcej o tych i innych projektach, nawiązać współpracę z ekspertami i włączyć się w pasjonujące przedsięwzięcia naukowe związane z nieograniczoną przestrzenią kosmiczną.

Strona głównaPoznańKosmiczne inspiracje i naukowe innowacje. Dzień Badań Kosmosu w Poznaniu