Wolsztyn: Już 23 martwe dziki z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Dominika Kmet, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie, oficjalnie poinformowała, że wszystkie padłe dziki znalezione w okolicach Wolsztyna były zarażone wirusem.

Chodzi o padłe zwierzęta znalezione w okolicach miejscowości Kębłowo. Od 5 grudnia w promieniu 5 km od tego rejonu obowiązują bardzo rygorystyczne środki ostrożności. Nie wolno wchodzić do lasu bez zgody nadleśniczego, zwłaszcza myśliwym i hodowcom trzody chlewnej, bo to oni najłatwiej mogą przenieść wirusa na swoich ubraniach do gospodarstw rolnych.

Przypomnijmy, że obszar był oznakowany kolorem żółtym jako strefa ochronna. Obecnie, od 18 grudnia, Komisja Europejska objęła powiat wolsztyński strefą czerwoną. To oznacza szereg restrykcji dla hodowców: przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni jest możliwa wyłącznie po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie świń. Nie wcześniej niż 24 godziny zwierzęta przed transportem muszą być zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii.

PLW, el

11
Dodaj komentarz

avatar
Wiesław
Wiesław

I tak pada Polskie rolnictwo i wielkopolskie fermy trzody.
Ja tylko pytam – Jak te zarażone ASF słabe i chore dziki przeszły przez Wisłę przez Wartę i inne rzeki ? Jak przedarły się przez Autostrady i drogi klasy ” S ”
Jak dziki pokonały trasę 400 km , bo to przecież nie jest wędrowne zwierzę.

Ja
Ja

Kompletna bzdura z tym ASF skłućili rolników z mysliwymi i nie tylko

Rolnik
Rolnik

Jedna wielka masakra… kiedy wkoncu wybija te dziki… po co to komu na co

Okopokemona
Okopokemona

Ewidentnie widać działalność rosyjskich służb w rozprzestrzenianiu ASF. Wiele na to wskazuje żeby u nas były straty. Wszystko jest dobrze przygotowane.

Mercedes
Mercedes

Służby wet są lepiej przygotowane do zabijania Zdrowych świń niż do walki z asf em. Kary mandaty i wybijanie. Coś mi się wydaje że najpierw wybiją świnie a później stwoerdzą że dzików już nie trzeba wybić bo nie ma co się zarazić.