poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Wolsztyn: Już 23 martwe dziki z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Dominika Kmet, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie, oficjalnie poinformowała, że wszystkie padłe dziki znalezione w okolicach Wolsztyna były zarażone wirusem.

Chodzi o padłe zwierzęta znalezione w okolicach miejscowości Kębłowo. Od 5 grudnia w promieniu 5 km od tego rejonu obowiązują bardzo rygorystyczne środki ostrożności. Nie wolno wchodzić do lasu bez zgody nadleśniczego, zwłaszcza myśliwym i hodowcom trzody chlewnej, bo to oni najłatwiej mogą przenieść wirusa na swoich ubraniach do gospodarstw rolnych.

Przypomnijmy, że obszar był oznakowany kolorem żółtym jako strefa ochronna. Obecnie, od 18 grudnia, Komisja Europejska objęła powiat wolsztyński strefą czerwoną. To oznacza szereg restrykcji dla hodowców: przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni jest możliwa wyłącznie po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie świń. Nie wcześniej niż 24 godziny zwierzęta przed transportem muszą być zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii.

PLW, el

Strona głównaWiadomości Grodzisk Wielkopolski / Wolsztyn / Nowy TomyślWolsztyn: Już 23 martwe dziki z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF)