Wojewódzkie dożynki w Pleszewie. “Podziękowania dla naszych wielkopolskich rolników” (ZDJĘCIA)

Dożynki Wielkopolskie, Pleszew fot. UMWW

Wystawa rolnicza, obrzęd dożynkowy, a później zabawa oraz koncert Beaty i Bajmu – tak wyglądały 22. Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie, które odbyły się 27 sierpnia w Pleszewie. Dożynki odbyły się po czterech latach przerwy.

Święto rozpoczęło otwarcie wystawy rolniczej przez Krzysztofa Grabowskiego, wicemarszałka województwa wielkopolskiego.
– Nasi, wielkopolscy rolnicy mimo wielu trudności, pokazują, że mogą dobrze gospodarować – mówił podczas otwarcia. – Robią to, ponieważ kochają swoją pracę. Jako samorząd województwa wielkopolskiego jesteśmy dumni z naszych rolników, ponieważ mogą z powodzeniem konkurować ze swoimi kolegami nie tylko z Polski, ale i z innych krajów Unii Europejskiej.

Po zwiedzeniu wystawy obecni udali się na mszę świętą dziękczynną, którą celebrował biskup kaliski Damian Bryl. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego obrzędu dożynkowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca “Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podczas którego Joanna Szymczak i Lucjan Kempiński, starostowie dożynek, wręczyli pierwszy chleb upieczony z tegorocznej mąki marszałkowi Markowi Woźniakowi – i tym chlebem podzielili się wszyscy obecni.

– Dziś spotykamy się na Ziemi Pleszewskiej, by wyrazić słowa podziękowania dla naszych wielkopolskich rolników – mówił marszałek Marek Woźniak podczas uroczystości dożynkowych. – Z ich pracy korzystamy, przez cały rok, wszyscy. Korzysta cała nasza wspólnota – wspólnota samorządu województwa wielkopolskiego, która w tym roku świętuje jubileusz 25- lecia swojego powstania w nowej, demokratycznej formie. Jesteśmy dziś Europejskim Regionem Aktywnych Ludzi – jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce, który przekroczył 75 procent średniej unijnej PKB na głowę mieszkańca, co z dumą podkreślam. Jest to nadal marzenie 13 polskich województw i kilkudziesięciu regionów Unii Europejskiej To są twarde dane, z którymi trudno dyskutować. Dziś to już ponad 83 procent średniej Unii Europejskiej na głowę mieszkańca. To jest sukces nas wszystkich! I piękny prezent, który sobie sprawiliśmy na 25-lecie samorządu województwa! My, wielkopolscy samorządowcy, z ogromnym szacunkiem odnosimy się do pracy osób pracujących na roli i z dumą chwalimy się ich osiągnięciami. Niezmiennie, od lat, rolnictwo stanowi jedną z najważniejszych gałęzi wielkopolskiej gospodarki.

Tradycją wojewódzkiego święta plonów jest marszałkowski konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i najciekawsze stoisko wystawowe – w tym roku pierwsze miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy zajął powiat koniński, a za najciekawsze stoisko uznano stoisko Gminnej Rady Kobiet Gminy Gołuchów. Ostatni punktem dożynek był koncert zespołu Beata i Bajm.

Podziel się: