Właściciel Dino najbogatszym Polakiem?

fot. KrejZii, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons (zmieniony rozmiar)

W ubiegłorocznym rankingu najbogatszych Polaków właściciel sieci sklepów Dino, pochodzący z Krotoszyna Tomasz Biernacki, był klasyfikowany na drugim miejscu, za Michałem Sołowowem. Jednak w tym roku to się zmieniło – z powodu pandemii i giełdy.

Taką tezę postawił Puls Biznesu pisząc o „pandemicznych przetasowaniach w portfelach miliarderów”. Bo to głównie pandemia i wynikające z niej zmiany na giełdzie sprawiły, że właściciel sieci Dino „wskoczył” na pierwsze miejsce.

Jeszcze w ubiegłym roku majątek Tomasza Biernackiego szacowano na 13 mld zł, co dawało mu drugie miejsce, bo majątek zajmującego miejsce pierwsze Michała Sołowowa szacowano na 15,5 mld zł. Ale już w sierpniu 2021 portal money.pl pisał, że kurs Dino na warszawskiej giełdzie bije kolejne rekordy, a pakiet akcji założyciela sieci supermarketów jest już wart ponad 15 mld zł. Czyli tyle, na ile „Forbes” wycenił majątek Michała Sołowowa. W lutym ubiegłego roku akcja Dino kosztowała 250 zł, ale już w sierpniu – 315 zł, co oznacza, że kapitalizacja spółki wzrosła z ponad 25,5 mld złotych do ponad 31 mld. Tomasz Biernacki posiada 51 procent akcji, które były wówczas warte około 15,7 miliarda złotych.

Pandemia sprawiła, że kurs akcji nadal rósł – i obecnie, według szacunków „Pulsu Biznesu”, majątek właściciela sieci Dino jest wart około 18 mld zł, a sama spółka należy do WIG20, indeksu skupiającego największe spółki na warszawskim parkiecie. Warto dodać, że tylko siedem z nich, w tym Dino, ma kapitalizację większą niż 30 mld zł. I aż trudno uwierzyć, że gdy sieć sklepów Dino pojawiła się na giełdzie w 2017 roku, jedna akcja kosztowała zaledwie 30 zł…

Źródło: pb.pl, money.pl