Wielkopolski sejmik będzie mieć młodzieżowych radnych. Właśnie zakończył się nabór

urząd marszałkowski fot. L. Łada

Aż 146 zgłoszeń nadesłali młodzi ludzie z całej Wielkopolski, chcący wejść w skład Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Nabór zakończył się 28 lutego, a teraz komisja wyborcza wybierze 39 młodych radnych.

Komisję wyborczą powołał Sejmik Województwa Wielkopolskiego i w jej skład wchodzi 16 radnych sejmiku. To oni spośród 146 nadesłanych zgłoszeń wybiorą 39 radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego I kadencji: 5 z okręgu nr 1 – Miasto Poznań, 7 z okręgu nr 2 – subregion pilski, 8 z okręgu nr 3 – subregion poznański, 5 z okręgu nr 4 – subregion koniński, 7 z okręgu nr 5 – subregion kaliski oraz 7 z okręgu nr 6 – subregion leszczyński. Warto dodać, że najwięcej zgłoszeń wpłynęło z okręgu obejmującego subregion pilski.

– Liczba zgłoszeń w naszym naborze to dla nas wyraźny sygnał, że młodzi ludzie chcą się zaangażować w realizację idei społeczeństwa obywatelskiego – powiedział Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski. – Najwyższy czas, żeby wsłuchać się w głos młodego pokolenia i wraz z nim wypracowywać rozwiązania z myślą o przyszłości Europy. Zależy nam na tym, żeby czerpać od młodych osób inspiracje z myślą o budowaniu nowoczesnej Wielkopolski. Cieszę się na tę współpracę.

Członkowie komisji wyborczej przyznają, że nabór przerósł ich oczekiwania.
– Komisja Wyborcza zbierze się na I posiedzeniu w dniu 16 marca. Wtedy przystąpimy do oceny złożonych aplikacji pod względem formalnym i merytorycznym – zapowiada Andrzej Pichet, Przewodniczący Komisji i wojewódzki radny.

Komisja dokona oceny formalnej wniosków i jeśli będzie taka konieczność – wystąpi do kandydatów o uzupełnienie braków. Prawdopodobnie do końca kwietnia lista rankingowa zostanie przekazana do akceptacji Przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

– Komisja stanie przed trudnym wyborem, aby spośród tak dużej liczby zgłoszeń wybrać 39 osób – przyznaje Małgorzata Waszak-Klepka, przewodnicząca sejmiku. – Jestem jednak przekonana, że wybrani młodzieżowi radni będą godnie reprezentować swój okręg i przyczynią się do upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców województwa wielkopolskiego, a w szczególności wśród młodych osób. Powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego będzie ważnym momentem w historii Samorządu Województwa Wielkopolskiego, z czego jako radni bardzo się cieszymy.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego będzie organem konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym dla Sejmiku Wielkopolski. Będzie on skupiał młodych Wielkopolan między 15 a 20 rokiem życia, a jego kadencja potrwa 3 lata.

Podziel się:

Ostatnio dodane: