wojsko na granicy fot. MON

Wielkopolska: Zwiększony ruch pojazdów wojskowych. Uważajcie na drogach!

Od niedzieli 1 maja na drogach zobaczymy kolumny pojazdów wojskowych, jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wojskowe konwoje będzie można zobaczyć także w Wielkopolsce.

Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.

„Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami” – podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. – „Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi”.

W związku z tym Wojsko Polskie zwraca się z apelem do społeczeństwa, by nie publikowało ani informacji, ani zdjęć o ruchach wojsk i ich lokalizacji.
„Bądźmy świadomi zagrożeń!” – apeluje DGRSZ. – „Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności”.