Wielkopolska: Znów ptasia grypa w regionie!

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

W powiecie ostrzeszowskim mamy już trzy ogniska ptasiej grypy. To wyjątkowo niepokojące, ponieważ nigdy dotąd ptasia grypa nie pojawiała się już w środku lata, tylko dopiero jesienią.

Jak powiedział Radiu Poznań Krzysztof Lamek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrzeszowie, do tej pory wirus atakował w sezonie jesienno-zimowym albo podczas wiosennej migracji ptaków. Tymczasem w tym roku pojawił się w środku lata: w stadzie w Giżycach, gdzie trzeba było wybić prawie 40 tys. kur, oraz w drugim stadzie, gdzie zutylizowano ich około 67 tys. Trzecie ognisko pojawiło się w Ostrowie Kaliskim w powiecie kaliskim.

Co gorsza, były to stada dobrze zabezpieczone i izolowane, jak podkreślił lekarz. W żadnym z gospodarstw nie było mowy o zaniedbaniach w bioasekuracji, a jednak doszło tam do zakażenia.

Nie wiadomo, w jaki sposób ptaki z hodowli zaraziły się wirusem. Prawdopodobną hipotezą są dzikie ptaki zasiedlające stawy niedaleko hodowli, jednak czy zakażenie było możliwe, skoro hodowle były dobrze wyizolowane? Na to pytanie dopiero muszą znaleźć odpowiedź specjaliści.

Podziel się: