Wielkopolska: Volkswagen wstrzymuje produkcję

Volkswagen Września fot. Volkswagen

Fabryka Volkswagena we Wrześni od 12 września wstrzyma pracę. Powodem jest brak półprzewodników i innych części niezbędnych do produkcji samochodów. Już kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy firma musi przerywać produkcję z tego powodu.

Przerwa w pracy ma potrwać tydzień, jak poinformowało Radio Poznań. Nie dotyczy odlewni i fabryki w Poznaniu – tam produkcja będzie się odbywała zgodnie z planem.

Nie wiadomo jeszcze, co kolejna przerwa w produkcji oznacza dla pracowników zakładu. Związkowcy z zakładowej Solidarności nie mają wątpliwości, że roczny plan produkcyjny nie zostanie wykonane, a to będzie miało wpływ na płace w przyszłym roku.

Jak powiedział radiu Piotr Olbryś, przewodniczący zakładowej Solidarności, rozmowy z pracodawcą o dodatkowym bonusie, zależą od sytuacji finansowej firmy i stanu produkcji. Tak jest zapisane w porozumieniu. W obecnej sytuacji nie bardzo jest o czym rozmawiać, choć dzięki wcześniejszym ustaleniom pracownicy za czas przestoju dostaną pełne wynagrodzenie, dostaną także 8 tys. brutto jednorazowego wyrównania inflacyjnego, co wynegocjowali związkowcy.