Wielkopolska: Uwaga, będzie gorąco!

IMGW zapowiada dziś upały w całym regionie. Co prawda dalej na południe, na Dolnym Śląsku, będzie jeszcze cieplej, ale i w Wielkopolsce wskazania termometrów przekroczą dziś 30 stopni Celsjusza.

Wszyscy, którzy dziś będą spędzać czas na świeżym powietrzu, powinni zachować dodatkowe środki ostrożności. Nakrycie głowy, unikanie pełnego słońca i butelka z wodą – to podstawowe wyposażenie na dziś. Szczególnie powinny dziś uważać osoby starsze i małe dzieci. Oni wszyscy powinni opuszczać zacienione miejsca tylko w razie absolutnej konieczności, a i to nie na długo. Dziś należy także unikać zbędnego wysiłku fizycznego.

Picie zimnych napojów jest niewskazane – wystarczą chłodne. Nie należy też, jeśli się ma klimatyzację, nastawiać jej na bardzo niska temperaturę. Takie zabiegi mogą się skończyć chorobą. Ważny jest też ubiór: powinien być przewiewny i chroniący ciało przed promieniami słońca. Lepsze są jasne kolory: odbijają światło słoneczne.

Pamiętajmy także o swoich zwierzętach: dziś szczególnie trzeba przypilnować, żeby miały wystarczająco dużo wody do picia i miały gdzie schować się przed słońcem. Absolutnie nie wolno ani dzieci, ani zwierząt zostawiać dziś w zamkniętym samochodzie.

Temperatury mogą dziś w Wielkopolsce sięgnąć 32 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, ale po południu mogą się pojawić lokalnie burze, nawet z gradem.

el