wtorek, 5 grudnia, 2023

Wielkopolska: Umowy na nowe drogi rowerowe z Gnieznem, Łubowem i Czerniejewem podpisane

Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy z kolejnymi beneficjentami Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Łączna kwota unijnego dofinansowania, przyznanego przez zarząd województwa wielkopolskiego, to ponad 3 mln złotych.

Dofinansowane inwestycje dotyczą budowy ścieżek pieszo – rowerowych w Gnieźnie, Łubowie i Czerniejewie. Miasto Gniezno reprezentował Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta, Miasto i Gminę Czerniejewo burmistrz Tadeusz Szymanek, a gminę Łubowo Wójt Andrzej Łozowski.
– Tymi realizacjami dążymy do stworzenia bezpiecznego, a co ważne zeroemisyjnego podróżowania Wielkopolan do pracy czy szkoły z wykorzystaniem roweru – mówił marszałek. – Zostawiając rower na specjalnie dedykowanym parkingu “bike&ride” podróżujący dalej mogą skorzystać z innych form komunikacji zbiorowej: pociągu czy autobusu. Pojawia się też tutaj bardzo ważny aspekt zdrowotny. Z radością i satysfakcją odbieram dużą aktywność samorządów w tym obszarze rozwoju Wielkopolski. Ostatnio podpisałem podobne umowy chociażby w Chodzieży, Gołańczy, Wągrowcu, Rawicz, Krzemieniewie, Czempiniu, Śremie i wielu, wielu innych miejscowościach rozsianych po całej Wielkopolsce. Do nich dołączyły także Swarzędz, Kuślin, Opalenica, Wolsztyn czy Czerwonak.

Inwestycja w Gnieźnie przewiduje wykonanie trasy rowerowej w ciągu ul. Gdańskiej od ronda im. Jacka Kaczmarskiego, a kończącej się na rondzie Winiary na skrzyżowaniu z ulicami Lednicką i Biskupińską.

Z kolei gmina Łubowo zaplanowała budowę ścieżki rowerowej w miejscowości Dziekanowice. Ścieżka prowadzić będzie od drogi wojewódzkiej nr 194 Poznań – Gniezno w m. Dziekanowice, wzdłuż drogi powiatowej nr 2155P i następnie w stronę wsi Dziekanowice do Skansenu i dalej do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie przy świetlicy wiejskiej w Dziekanowicach ścieżka będzie miała swój koniec.

Gmina Czerniejewo zbuduje ścieżkę rowerową z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Pawłowo, w tym wiaty rowerowy i ekologiczne oświetlenie.

Warto zaznaczyć, że dotychczas zarząd województwa wielkopolskiego wybrał projekty na łączną kwotę dofinansowania ponad 447 mln zł na inwestycje w obszarze transportu miejskiego z WRPO 2014+.

UMWW

Strona głównaBiznes i FinanseWielkopolska: Umowy na nowe drogi rowerowe z Gnieznem, Łubowem i Czerniejewem podpisane