Wielkopolska: Szpital zawiesza odwiedziny na oddziale. Z powodu koronawirusa

fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Szpital w Gostyniu zawiesił przyjęcia na oddziale chorób wewnętrznych ze względu na zagrożenie zakażeniem koronawirusem. W ostatnim czasie w placówce pojawiło się 5 pacjentów z objawami zakażenia.

Zbigniew Hupało, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu, wydał zarządzenie o ograniczeniu wizyt w czwartek. Zawisło ono na drzwiach oddziału, jak informuje portal gostynska.pl.
„W związku z obecnością i pojawiającymi się nowymi zakażeniami Covid-19 u chorych przebywających na Oddziale Chorób Wewnętrznych SPZOZ w Gostyniu od dnia 28.07.2022 wprowadzono ograniczenia odwiedzin chorych przebywających na tym oddziale” – czytamy w komunikacie. – „Odwiedziny będą możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownikiem oddziału”.

To reakcja szpitala na pięć przypadków zakażenia koronawirusem, bo tylu pacjentów z objawami pojawiło się w ciągu kilku ostatnich dni w szpitalu. Jak powiedział dyrektor, szpital chce zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zmniejszyć ryzyko zakażenia do minimum. Stąd ograniczenie odwiedzin.

Wykonywanie testów przesiewowych na obecność wirusa Sars-Cov-2 to standardowa procedura przy przyjmowaniu na oddział przy podejrzeniu zakażenia. Ale zdarza się też, że pacjent przyjmowany do szpitala nie ma żadnych obajwów, a pojawiają się one dopiero w czasie jego pobytu w placówce. Tak właśnie było w przypadkach tych pięciu pacjentów przyjętych do szpitala, a bardziej szczegółowe testy wykazały zakażenie wirusem Sars-Cov-2. Pacjenci są odizolowani, leczeni i mają odpowiednią opiekę, a dyrektor zadecydował o zakazie odwiedzin na oddziale, w którym przebywali, by zakażenie się nie rozniosło.

Nie wiadomo, jak długo zakaz będzie obowiązywał. Dyrektor zapewnia, że pacjenci innych oddziałów są bezpieczni, personel monitoruje sytuację i na bieżąco będą wprowadzane konieczne działania oraz ograniczenia, jeśli będą potrzebne. Żeby nie doprowadzić do sytuacji, w której trzeba będzie zamknąć cały szpital – i to także dla pacjentów.

Liczba zakażeń koronawirusem rośnie nie tylko w Gostyniu, ale i w całej Polsce. Szczyt letnie fali jest spodziewany w drugiej połowie sierpnia.

Podziel się: