Wielkopolska: Sytuacja w DPS-ach jest stabilna – zapewnił wojewoda

wojewoda Łukasz Mikołajczyk
8328 testów przeprowadzonych w 63 domach pomocy społecznej w regionie i jedynie 3 – jak dotąd – zakażenia. Dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował o zakończeniu dwutygodniowych działań.

Akcja, w którą zaangażowane były Wojska Obrony Terytorialnej i sanepid, trwała od 6 do 20 maja. W części DPS-ów został wprowadzony rotacyjny system pracy. – W jednym z domów w powiecie ostrzeszowskim w taki sposób udało się zapobiec zakażeniu koronawirusem, ponieważ pracownik przed podjęciem pracy uzyskał wynik dodatni i nie miał kontaktu z mieszkańcami – tłumaczył wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

DPS-y zostały wsparte również dodatkowymi środkami finansowymi – łączna kwota to ponad 700 tys. zł. na bieżące działania – oraz środkami ochrony osobistej, Do placówek trafiło między innymi: 185 tys. maseczek, 103 tys. rękawiczek, 6,5 tys. przyłbic czy ponad 10 tys. litrów płynów do dezynfekcji.

Obecnie w kwarantannie lub częściowej kwarantannie (nałożonej na niektóre budynki domu) znajdują się 2 wielkopolskie DPS-y (DPS Kalisz, DPS Sielska w Poznaniu). W kwarantannie na 6426 miejsc w DPS ogółem znajduje się obecnie 164 mieszkańców (2,5 proc. ogółu). Dwa tygodnie temu kwarantanna została zdjęta z DPS w Pleszewie. Obecnie zakażonych jest łącznie 46 mieszkańców DPS-ów w Wielkopolsce.
– Sytuację w placówkach można określić jako stabilną. Do DPS-u w Kaliszu wracają kolejni ozdrowieńcy. Obecnie jest ich 51 – dodaje wojewoda.

Dobre wyniki dała także akcja drive-thru. dzięki niej w Krotoszynie przebadano 302 osoby i wykryto 2 zakażenia, w Kaliszu przebadano 747 osób, wykryto 4 zakażenia. Obecnie akcja trwa w Ostrowie Wielkopolskim – jak dotąd przebadano tam 1000 osób, stwierdzono 1 zakażenie.

Wojewoda przedstawił także plan drive-thru na najbliższe dni. Ze względu na sytuację epidemiczną w Kępnie to właśnie tam w najbliższy weekend mieszkańcy regionu będą mogli skorzystać z samochodowego punktu pobrań próbek. Od poniedziałku drive-thru ruszy w Pleszewie, a od piątku do soboty w Rawiczu.
– Jesteśmy tam, gdzie zagrożenie jest szczególnie duże – mówił Łukasz Mikołajczyk. – Dziś jest to południowa Wielkopolska. W związku z tym pragnę poinformować, że nasze kolejne drive-thru postanowiłem skierować w trybie specjalnym do Kępna, w którym w ostatnich dniach dynamicznie wzrosła liczba zakażeń.

W Kępnie do tej pory pobrano 418 próbek do badań od pracowników firmy, w której stwierdzono zakażenie koronawirusem. Aktualnie z tego ogniska 153 osoby mają wynik dodatni. Aż 80 proc. osób przechodzi chorobę bezobjawowo i podejmują leczenie w warunkach izolacji domowej. W czwartek żołnierze WOT przeprowadzą pobór prób do badań od ponad 500 osób zatrudnionych w zakładzie.