Wielkopolska: Święto Wojska Polskiego. Pikniki, festyny i uroczyste apele w regionie

wojskowy piknik, CSWL fot. L. Łada

Pikniki wojskowe, koncerty i wiele innych atrakcji. Tak będą wyglądały obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Pyzdrach, Gostyniu, Pleszewie i Poznaniu przez cały weekend od 13 do 15 sierpnia. Sprawdź, dokąd i kiedy warto się wybrać!

Pyzdry zapraszają w sobotę, 13 sierpnia, w godzinach od 14.00 do 18.00 na piknik na Stadionie Zawarciańskim (teren przy strzelnicy sportowej). Weźmie w nim udział wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Do Gostynia warto się wybrać w niedzielę, 14 sierpnia, w godzinach od 14.00 do 18.00 na Tor Kartingowy na Górze Zamkowej. Będzie tam można podziwiać nowoczesny sprzęt wojskowy m.in. czołg Leopard 2PL, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samobieżną wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Osa, moździerz samobieżny Rak, symulator UTM, a także wojskowe quady i motocykle.

Swoje wyposażenie i sprzęt zaprezentują przedstawiciele: 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz 125. Batalionu Lekkiej Piechoty z Leszna. Na godz. 15.00 i 16.45 planowane są pokazy dynamiczne z udziałem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Do Pleszewa warto pojechać w poniedziałek, 15 sierpnia. W godzinach od 14.00 do 18.00 w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przy Alejach Wojska Polskiego 21, również zostanie zaprezentowany sprzęt wojskowy, taki jak Rosomak, Leopard, Poprad czy moździerz Rak. Odbędzie się też projekcja filmu “Piłsudski”. O godz. 14.00 pod pomnikiem „Chwały artylerzystom” (teren przed bramą główną CKiW OHP) odbędzie się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego z udziałem kompanii honorowej 16. Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie.

Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się natomiast w Poznaniu, pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Gospodarzem uroczystości będzie Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – Dowódca Garnizonu Poznań płk pil. Tomasz Jatczak.

W niedzielę 14 sierpnia o godz. 11.00 odbędzie się uroczysty apel przed Pomnikiem Armii Poznań. Natomiast w poniedziałek 15 sierpnia o godz. 11.00 rozpocznie się uroczysta msza św. w Kościele Garnizonowym przy ul. Szamarzewskiego 3, natomiast od godziny 10.00 do 16.00 zaprasza chętnych Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z ekspozycją stałą muzeum oraz współczesnym wyposażeniem WP – ale swój sprzęt przedstawią też grupy rekonstrukcji historycznych.