Wielkopolska: Sanepid przerwał wesele w czasie pandemii. Co na to sąd?

wesele fot. pexels, pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Inspektorzy sanitarno-epidemiologiczni w asyście policji przerwali w 2021 roku wesele w Malanowie, ponieważ odbywało się wbrew zakazowi w czasie pandemii. Teraz sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Przypomnijmy. że wesele zostało zorganizowano w kwietniu 2021 roku, gdy rząd wprowadził ograniczenia ze względu na pandemię – ograniczenia obejmowały między innymi zakaz organizacji zgromadzeń. Dlatego na wesele w Malanowie wkroczyło kilkudziesięciu policjantów z inspektorami sanepidu, którzy przerwali imprezę i nałożyli karę finansową na organizatorów za niestosowanie się do zakazów.

Organizatorzy oddali sprawę do sądu, a Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, jak informuje portal „Ostrow24 TV”, że kara nałożona przez sanepid najpierw w Turku, a potem w Poznaniu nie była zgodna z prawem – i uchylił ją. Według oceny sądu zakaz organizowania imprezy został wydany bez podstawy prawnej, a rozporządzenie wprowadzające go nie posiadało odpowiedniej delegacji ustawowej. Tymczasem organy państwa maja obowiązek działania na podstawie i w granicach prawa.

Zgodnie z wyrokiem Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Poznaniu ma zwrócić skarżącemu koszty postępowania. Wyrok jest nieprawomocny.