Wielkopolska: Samorządy dostaną dodatkowo ponad miliard złotych

Jadwiga Emilewicz, Bartłomiej Wróblewski, Szymon Szynkowski vel Sęk, Michał Zieliński fot. WUW

Wielkopolskie samorządy jeszcze w tym roku otrzymają rządowe dofinansowanie w wysokości 1,2 mld zł, jak zapewnił dziś wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Na bieżące wydatki, obniżenie kosztów energii i rozwój energooszczędnych technologii.

Łącznie do wielkopolskich samorządów trafi ponad 1,2 mld zł. W pierwszej kolejności samorządy otrzymają jedną trzecią z tej kwoty. Następne transze będą wypłacane w listopadzie i grudniu.

Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na zakup źródeł energii, ciepła oraz inwestycje, które poprawią efektywność energetyczną w regionie, wyjaśnia wojewoda. W praktyce pozwoli to na przykład na obniżenie rachunku za prąd czy ciepło, ale środki będzie można przeznaczyć również na bieżące wydatki.

– Bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo finansowe to priorytet dla rządu Prawa i Sprawiedliwości – podkreślił wojewoda. – Dlatego też to dodatkowe wsparcie ma pomóc samorządom w realizacji ich zadań publicznych.

Samorządy w całym kraju dostaną prawie 13,7 mld zł. Kwota minimalnego dofinansowania to 2,9 mln zł dla każdej gminy, 6,1 mln zł dla każdego powiatu oraz 32,7 mln zł dla każdego województwa.

Podziel się: