Marszałek Marek Woźniak fot. UMWW

Wielkopolska: Samorząd województwa włącza się do akcji #UniaToMy

– Weto budżetu europejskiego to jak włączenie hamulca awaryjnego w rozpędzonym pociągu – alarmuje marszałek Marek Woźniak. Urząd marszałkowski zostanie dziś oświetlony na niebiesko.

Podczas ostatniej sesji, które odbyła się 30 listopada, Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął stanowisko, w którym zapisano:

„Jako radni Województwa Wielkopolskiego jesteśmy głęboko zaniepokojeni zapowiedzianym przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej wetem dla budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Sytuacja, do której to może doprowadzić spowoduje istotne konsekwencje ekonomiczne i społeczne dla naszego kraju. W obliczu wyzwań, przed którymi stoimy, niezwykle istotnym jest, aby dążyć do konsensusu i współpracy celem zwalczania pandemii i jej skutków oraz odbudowy gospodarki całej Unii Europejskiej.

Ze szczególnym niepokojem przyjęliśmy informację, iż rząd zamierza zawetować unijny budżet z powodu propozycji wprowadzenia kryterium praworządności. Postawa ta stwarza podejrzenia, iż w Polsce nie obowiązują rządy prawa, a wartości składające się na tę ideę nie są pożądane przez przedstawicieli rządu. Sytuacja taka byłaby sprzeczna z zapisami Konstytucji RP stanowiącej iż Polska jest demokratycznym państwem prawa”.

Marszałek Marek Woźniak również podpisał się pod listem polskich i węgierskich samorządów do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, przedstawiających wspólne stanowisko wobec planowanego weta rządów Polski i Węgier w sprawie budżetu UE i funduszy pomocowych.
– Nie mając do dyspozycji środków europejskich, nie będziemy mogli realizować wielu ważnych inwestycji, które mamy w planach – wyjaśnia. – Takich, bez których trudno wyobrazić sobie dobrą przyszłość dla Wielkopolski.

Marek Woźniak zwraca uwagę, że 17 priorytetowych zadań, wartych prawie 6,5 mld zł, które Wielkopolska zgłosiła do Krajowego Planu Odbudowy, stanie teraz pod znakiem zapytania.
– Weto unijnego budżetu to ogromny cios w rozwój Wielkopolski i brutalne wyhamowanie naszego rozwoju, z którym nie moglibyśmy się pogodzić – podsumowuje.

Akcje #potrzebUEmy i #UniaToMy trwają od 9 do 11 grudnia 2020 r. i polegają na skorzystaniu z nakładki na FB, wywieszeniu flag: polskiej, unijnej i lokalnej, a także – 10 grudnia w południe – odtworzeniu lub zaśpiewaniu wspólnie hymnu Unii Europejskiej „Oda do radości”.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy al.
Niepodległości 34 – w południe 10 grudnia – zostanie podświetlony w barwach UE, czyli na niebiesko. Przy wszystkich lokalizacjach pojawią się też flagi Polski i Unii Europejskiej.

UMWW

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze