Wielkopolska retencjonuje deszczówkę. Powstają kolejne instalacje

szpital Wolica fot. WUW

Szpital w Wolicy, Muzeum Okręgowe Ziemi Konińskiej i dom kultury w Malanowie dostały łącznie ponad 1,8 mln złotych z budżetu województwa wielkopolskiego na retencjonowanie wód opadowych w ramach programu “Deszczówka”.

Celem programu “Deszczówka” jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez racjonalne gospodarowanie wodą deszczową, jak informuje portal “kalisz24 INFO”. To już trzecia edycja programu, dzięki któremu Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) mogą uzyskać dodatkowe pieniądze na realizację takich zadań, na przykład budowy instalacji magazynowania i rozprowadzania wody zbieranej z obiektów użyteczności publicznej: szkół, urzędów czy obiektów sportowych.

W tym roku samorząd Wielkopolski przeznaczył na ten projekt prawie 1,8 mln zł – to rekordowe wsparcie na realizację 22 zadań. Ogółem w programie złożono 26 wniosków, ale 4 zostały odrzucone ze względów formalnych. Maksymalne wsparcie wynosi 80 proc. kosztów poniesionych na realizację zadania, ale nie wiecej niż 100 tys. zł. Każda JST mogła złożyć maksymalnie 2 wnioski.

W tegorocznej edycji wsparcie otrzyma między innymi Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy pod Kaliszem, gdzie deszczówka będzie zbierana do specjalnych zbiorników i wykorzystywana do podlewania. Zbliżony system zastosuje Muzeum Okręgowe Ziemi Konińskiej i dom kultury w Malanowie w powiecie kaliskim, które także otrzymały dofinansowanie na swoje instalacje do zbierania i retencjonowania deszczówki.

Podziel się: