Szpital polowy MTP Poznań w budowie fot. Sławek Wąchała

Wielkopolska: Przybywa miejsc dla pacjentów z koronawirusem

Obecnie w regionie jest ponad 1700 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. W przyszłym tygodniu dojdą kolejne: w szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu, szpitalu w Szamotułach, Lesznie i Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Chodzieży oraz Ludwikowie.

– Wraz z rosnącą liczbą zakażeń w regionie, otwierane są kolejne oddziały covidowe i powiększane te już istniejące – informuje Mateusz Daszkiewicz, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. – W nadchodzącym tygodniu planowane jest m.in. otwarcie dodatkowych łóżek w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu.  Utrzymane zostanie funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i oddziałów, w szczególności tych, które wymagają pilnych przyjęć pacjentów.

Podczas spotkania władz miasta, regionu, wielkopolskiego NFZ oraz prof. Magdaleny Figlerowicz, konsultantki wojewódzkiej w dziedzinie chorób zakaźnych, ustalono, że do tej puli dołączy 150 łóżek w szpitalu miejskim przy Szwajcarskiej, z czego otwarcie 100 jest planowane w przyszłym tygodniu.

– Sytuacja pandemiczna w naszym województwie jak i w całym kraju rozwija się dynamicznie – przyznaje wojewoda Michał Zieliński. – Priorytetem dla nas jest utrzymanie w jej trakcie, możliwie jak najdłużej nieprzerwanego procesu leczenia schorzeń i chorób o innej charakterystyce niż Covid-19. Staramy się utrzymać bufor wolnych łóżek na tzw. II poziomie zabezpieczenia covidowego w zakresach bezpiecznych, ale możliwie najniższych, dbając o wszystkich korzystających z placówek medycznych i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Decyzje, które podejmuję rozwijając bazę łóżkową w poszczególnych szpitalach, są wynikiem pogłębionych analiz, aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie, ale również wzrostem przypadków ciężkiego przebiegu choroby u pacjentów hospitalizowanych, trafiających na kolejne, systematycznie tworzone oddziały.

Regularnie przybywa też łóżek na oddziałach covidowych w regionie. Od dziś do 111 miejsc wzrosła baza w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie. W sobotę oddział covidowy na 30 łóżek pojawi się w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku, a w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM w Poznaniu przygotowanych zostanie 10 łóżek intensywnej terapii dla pacjentów w najcięższym stanie.

Planowane jest także zwiększenie do 50 łóżek oddziału covidowego w szpitalu w Szamotułach i o kolejne 53 (do łącznie 103) w poniedziałek. W sobotę zwiększone zostaną oddziały w szpitalach WCPiT w Ludwikowie do 50 łóżek i Chodzieży do 60 miejsc (a w poniedziałek do łącznie 90). Również w poniedziałek działalność rozpocznie 20-łóżkowy oddział w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie. Na środę, 1 grudnia zmieniony został termin otwarcia oddziału covidowego na 30 miejsc w szpitalu w Puszczykowie. Do tego dochodzą już istniejące miejsca w szpitalach klinicznych, powiatowych, marszałkowskich oraz szpitalu tymczasowym na MTP. W tym ostatnim obecnie do dyspozycji jest 178 łóżek.

Według stanu na piątek, 26 listopada w województwie jest 1728 łóżek dla chorych z koronawirusem, w tym 1390 łóżek jest zajętych – wzrost o 69 zajętych łóżek w stosunku do dnia poprzedniego. Liczba łóżek respiratorowych dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 103, w tym 62 łóżka są zajęte (co stanowi wzrost o 3 zajęte łóżka w stosunku do dnia poprzedniego).

– Po raz czwarty opanowujemy sytuację epidemiczną w Wielkopolsce, mam nadzieję, że równie skutecznie, jak przy poprzednich falach. Wszystko to także dzięki znakomitej współpracy ze Szpitalami w naszym regionie – nie ma wątpliwości Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Niestety, liczba zachorowań wynika wprost z liczby osób niezaszczepionych. Według opinii ekspertów, będzie to powodowało kolejne mutacje wirusa Sars-COV-2, a co za tym idzie – kolejne zachorowania i groźne powikłania po chorobie. Dlatego ponownie apelujemy do wszystkich Wielkopolan o zadbanie o swoje zdrowie i zaszczepienie się, póki nie jest za późno.

Źródło: WUW

1 2 votes
Oceń artykuł

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze