Wielkopolska: Przez Konin przejdzie Marsz Równości. Po raz pierwszy!

Marsz Równości 2022 fot. K. Adamska (zdjęcie ilustracyjne)

Pokojowy, kolorowy i w duchu tolerancji – taki ma być pierwszy Marsz Równości, który przejdzie przez Konin 11 września. Środki na jego organizację zebrano dzięki… Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Jak przypomina portal LM, marsz równości w zasadzie nie jest pierwszym takim wydarzeniem w mieście, bo cztery lata temu zorganizowano w Koninie Marsz Tolerancji. Tak zareagowali konińscy licealiści na odwołanie konkursu plastycznego na temat tolerancji w III LO i usunięcie filmu promującego różnorodność z profilu facebookowego II LO. Szkoły zrobiły to ze względu na naciski środowisk prawicowych i Młodzieży Wszechpolskiej.

Co ciekawe, część pieniędzy, które zostały przeznaczone na organizację marszu, jego organizatorzy otrzymali dzięki… Jarosławowi Kaczyńskiemu. Gdy cztery lata temu powiedział, że zakazałby organizacji marszów, gdyby mógł, działacze Kampanii Przeciw Homofobii zorganizowali zrzutkę pod nazwą „Fundusz Prezesa”. Udało im się zebrać ponad 100 tys. zł i te pieniądze zostały podzielone między miasta, w których odbywają się marsze – dostał je także Konin. Co prawda to nie wystarczyło, by zorganizować marsz z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkich uczestników, ale był to dobry początek.

Tegoroczny marsz rozpocznie się 11 września o godzinie 15.00 na skwerze między ulicami Mieczysława Karłowicza a Fryderyka Chopina. Pochód przejdzie rondem Lecha i Marii Kaczyńskich, ulicą Kleczewską, Alejami 1 Maja, ulicą Dworcową, Rondem Witolda Friemanna, ulicą Dworcową, Trasą Warszawską, Wojska Polskiego i zakończy się na konińskiej starówce.

Uczestnicy marszu będą szli pod logotypem jednorożca na tęczowym tle, co bezpośrednio nawiązuje do herbu Konina. Została zmieniona nazwa z Marszu Tolerancji na Marsz Równości, ponieważ zdaniem organizatorów słowo „tolerancja” nie oddaje w pełni tego, o co im chodzi. Ideą jest walka o równość dla wszystkich, bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy status społeczny. Dlatego Marsz Równości jest lepszą nazwą.