Wielkopolska: Poszukiwania złóż gazu. Będą prowadzone metodą sejsmiczną

badania Geofizyki Toruń, Krajkowo fot. F. Sterczewski FB

Geofizyka Toruń S.A. na zlecenie PGNiG przeprowadzi badania geofizyczne w poszukiwaniu złóż gazu. Badania będą się odbywać w gminach Zduny, Pakosław oraz Jutrosin i zostaną przeprowadzone metodą sejsmiczną.

Jak informuje portal „krotoszynska”, badania rozpoczną się w październiku i potrwają do końca listopada 2022 r. Jak powiedział portalowi Maciej Stawinoga, rzecznik prasowy Spółki Geofizyka Toruń S.A., badania będą prowadzone metodą sejsmiczną – to bezinwazyjne pomiary polegające na wysyłaniu w głąb ziemi fal sejsmicznych wytwarzanych przez specjalne pojazdy. Fale odbijają się od poszczególnych warstw geologicznych i są rejestrowane przez specjalne czujniki rozmieszczone na powierzchni ziemi, dając odpowiedź, czy w danym rejonie występują złoża gazu ziemnego czy też nie.

Rzecznik zapewnił, że badania będą prowadzone w bezpiecznych odległościach od wszelkiej infrastruktury, nie wymagają wykopów ani niczego takiego, nie ingerują w infrastrukturę techniczną, a przed ich rozpoczęciem przedstawiciele Geofizyki Toruń skontaktują się z właścicielami tych nieruchomości, których miałyby dotyczyć, i spiszą odpowiednie porozumienia.

Wykonanie badań, nawet jeśli potwierdzą, że w danym miejscu jest złoże gazu, nie oznacza jeszcze rozpoczęcia samej eksploatacji. Po stwierdzeniu złoża gazu geolodzy będą musieli najpierw uzyskać szczegółowe dane o budowie geologicznej, później, jeśli wyniki ich badań okażą się zachęcające, zostaną wykonane próbne odwierty i dopiero na podstawie wydobytych próbek zostaną podjęte dalsze decyzje.