Wielkopolska: Ponad 60 proc. zakażeń koronawirusem to omikron

szpital, laboratorium fot. Darko Stojanovic, pixabay

Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu na 111 przebadanych próbek z koronawirusem odnotował aż 70 przypadków wariantu Omikron. To 10-krotny wzrost w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Instytut pod koniec ubiegłego roku informował o wykryciu 6 przypadków zakażenia omikronem w Wielkopolsce – i wtedy odsetek zakażeń tą wersją koronawirusa wynosił 6 proc. Obecnie to już 10 razy więcej.

– Według naszej oceny częstość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wariant Omikron (nazwa wirusa – B.1.1.529 – przyp) w Wielkopolsce na dzień 10 stycznia 2022 roku stanowi około 63 procent, co oznacza 10-krotny wzrost w ciągu ostatnich 2 tygodni – twierdzi prof. Andrzej Pławski, kierownik innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Badania wskazujące na wzrost zakażeń omikronem przeprowadzono 10 stycznia, a podczas nich przebadano 111 kolejnych próbek z rozpoznanym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i w grupie tej stwierdzono 70 przypadków zakażenia wariantem omikron.

Przypomnijmy, że tylko w grudniu ubiegłego roku w Poznaniu aż 32 proc. testów na obecność koronawirusa ze skierowań NFZ przeprowadził Instytut Genetyki Człowieka PAN. To aż 70 pobrań na godzinę i 450 testów dziennie. Łącznie laboratorium w Innowacyjnym Centrum Medycznym przebadało w kierunku covid-19 już ponad 80 tys. pacjentów.

Źródło: mat. pras.