pobieranie wymazów, koronawirus fot. 12WBOT

Wielkopolska: Zakażenia wariantem omikron już są w regionie!

„6 procent zakażeń w Wielkopolsce powoduje wariant Omicron” – taką informację podał dziś Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Dwa zakażenia wykryto w Poznaniu, po jednym w Swarzędzu i Tarnowie Podgórnym, jedno w Zalasewie i jedno u obcokrajowca.

Wariant B.1.1.529 zwany omikron pojawił się w listopadzie bieżącego roku i od razu wzbudził ogromne zainteresowanie ze względu na swoje szybkie rozprzestrzenianie się. W Polsce stwierdzono dotychczas kilkanaście przypadków jego identyfikacji.

„W Innowacyjnym Centrum Medycznym Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu zbadano 96 kolejnych pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 pod względem wystąpienia wariantu Omicron wirusa SARS-CoV-2” – informuje IGC PAN. – „Próbki były pobrane od 23 do 25 grudnia tego roku w punkcie pobrań na terenie Instytutu przy ul. Strzeszyńskiej 32 w Poznaniu. W analizowanych metodą RT-PCR 96 próbkach wykryto 6 przypadków zakażeń wariantem Omicron. Dwie z nich pochodziły z Poznania, jedna z gminy Swarzędz, jedna z Tarnowa Podgórnego, jedna z gminy Zalasewo i jeden przypadek zdiagnozowano u obcokrajowca”.

IGC PAN ocenia, że częstość zakażeń wariantem omikron wirusa SARS-CoV-2 w Wielkopolsce to na dziś około 6 proc.

1.2 5 votes
Oceń artykuł

Źródło: ICG PAN

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze