Wielkopolska: Ponad 53 mln zł na walkę z koronawirusem

pieniądze dla szpitala, Grębanin, wojewoda Michał Zieliński fot. WUW

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński otrzymał ponad 53 mln zł na walkę z covid-19 z rządowych środków przeciw skutkom pandemii koronawirusa. Podpisał już 25 umów o wartości 39,4 mln zł z placówkami medycznymi.

Jak wyjaśnia Wielkopolski Urząd Wojewódzki, powodem była zmiana w zakresie finansowania realizacji inwestycji przez podmioty lecznicze, która nastąpiła w 2022 roku. W roku ubiegłym były zawierane pomiędzy szpitalem a Ministerstwem Zdrowia – w tym roku pieniędzmi dysponują wojewodowie. Wojewoda wielkopolski na realizację zadań związanych z walką z covid-19 otrzymał ponad 53 mln zł.

– Fundusz Przeciwdziałania covid-19 powstał jako odpowiedź na potrzeby obywateli i aby zniwelować skutki pandemii koronawirusa – wyjaśnił wojewoda. – Dzięki tym środkom możliwe jest m.in. finansowanie inwestycji i zakupu sprzętu medycznego, który jest tak istotny dla funkcjonowania wielkopolskiej służby zdrowia.

– Rząd premiera Mateusza Morawieckiego kładzie nacisk na zrównoważony, dynamiczny rozwój całej Polski, ale przede wszystkim, aby działania, które są podejmowane i inwestycje, które są realizowane, służyły drugiemu człowiekowi – podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej podczas briefingu prasowego w Grębaninie, gdzie znajduje się Oddział Leczniczo-Rehabilitacyjny SP ZOZ w Kępnie, który zostanie rozbudowany dla pacjentów przebywających na rehabilitacji pocovidowej.

Do dziś wojewoda podpisał z placówkami medycznymi 25 umów o wartości 39,4 mln zł. Tylko 9 maja były to trzy placówki: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie, który na rozbudowę oddziału w Grębaninie dla rehabilitacji pocovidowej otrzymał 5 500 000,00 zł, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, który na rozbudowę oddziału izolacyjnego otrzymał 4 608 460,00 zł, oraz Szpital Powiatowy w Jarocinie, który na zakup sprzętu dostał 1 000 000,00 zł.