Wielkopolska: Pogotowie przeciwpowodziowe w gminach!

fot. Sławek Wąchała

Gminy Przygodzice i Odolanów wprowadziły pogotowie przeciwpowodziowe. Wszystko z powodu ostrzeżeń IMiGW przed wezbraniami rzek z przekroczeniem stanów alarmowych dla zlewni Baryczy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych dla zlewni Baryczy bez Orli i Rowu Polskiego.

„W rejonie występowania opadów burzowych w zlewni górnej Baryczy mogą wystąpić ponowne wzrosty powyżej stanów alarmowych” – ostrzega IMiGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 proc. Ostrzeżenie obowiązuje do 27 sierpnia, do godziny 8.00 rano.

Po wydaniu ostrzeżenia przez IMiGW gminy Przygodzice oraz gminy Odolanów, które leżą w zlewni Baryczy, wprowadziły pogotowie przeciwpowodziowe. Przypomnijmy, że obie gminy poniosły już spore straty z powodu wystąpienia z brzegów okolicznych rzek podczas ostatnich ulew, które przeszły nad powiatem ostrowskim. Teraz rzeki mogą wystąpić z brzegów ponownie, z powodu intensywnych opadów w rejonie zlewni górnej Baryczy.

Jak informuje portal „wlkp24 INFO”, mieszkańcy obu gmin, zwłaszcza ci mieszkający w pobliżu rzek Barycz i Olszówka oraz wpadających do nich strumieni, zostali poproszeni o zabezpieczenie dobytku. Zaapelowały o to władze obu gmin, prosząc także mieszkańców o śledzenie na bieżąco alertów pogodowych. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje do odwołania.

fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)