Wielkopolska: Cały powiat walczy ze skutkami deszczu

zalanie w Przygodzicach fot. OSP Przygodzice

Zalane piwnice, domy, drogi, urząd miejski, Centrum Aktywności Lokalnej i rzeki, które wystąpiły z brzegów. W powiecie i mieście trwa walka ze skutkami ulewnego deszczu. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń z powiatu.

To są skutki ulewy, jaka przeszła nad Ostrowem 23 sierpnia. Deszcz padał zaledwie przez kilkadziesiąt minut, jak podaje portal „wlkp24 info”, ale tak intensywnie, że bardzo szybko studzienki kanalizacyjne przestały przyjmować wodę, nie wchłaniała jej także ziemia,a rzeki i strumienie zaczęły występować z brzegów. Nie pomogły zbiorniki retencyjne w Ostrowie, bo już wcześniej, dzięki poprzednim deszczom, były wypełnione wodą i dodatkowa po prostu się już nie zmieściła.

Zalało wiele domów i ulic, wybiły studzienki kanalizacyjne i wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez kilkanaście godzin mieszkańcy mogą być zmuszeni do objeżdżania sporych terenów, by dotrzeć do domów.

W Ostrowie zalało między innymi budynek urzędu miejskiego, Centrum Aktywności Lokalnej, wiadukty na ul. Krotoszyńskiej oraz Brzozowej, a w parku miejskim na polanie powstał drugi staw. Wieloma ulicami nie da się przejechać, bo stoi na nich woda. Zgłoszenia do straży pożarnej napływają cały czas.

W pobliskim Ludwikowie strażacy musieli układać wał z piasku, by ochronić domy i drogę krajową nr 25. Pracowali prawie całą noc.
„Na miejscu nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy w pompowaniu wody i tłoczeniu na dalszą odległość, pomocy w usypywaniu oraz tworzeniu wałów z worków z piaskiem, oświetleniu terenu działań” – informuję strażacy z OSP Przygodzice. – „Dziękujemy szczególnie mieszkańcom za symboliczną kawę, herbatę oraz gorący posiłek podczas działań. Taki mały gest, a wiele znaczy”.

Nie lepiej wyglądała sytuacja w Sobótce. „Od kilku godzin dwa nasze zastępy działają wraz z jednostkami z powiatu ostrowskiego na terenie miasta i powiatu!!!” – napisali strażacy z OSP Sobótka. – „Mija właśnie 7 godzina walki z usuwaniem skutków nawałnicy. Strażacy mają pełne ręce roboty!”.

Jak informuje KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim, najwięcej zgłoszeń odnotowano w samym Ostrowie.
„W likwidacji skutków zdarzeń uczestniczyły jednostki zarówno Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu, ich działania polegały przede wszystkim na wypompowaniu wody z zalanych pomieszczeń i posesji oraz zabezpieczaniu budynków przed potencjalnym zalaniem, w przypadku kolejnych opadów” – informuje bryg. Roman Matecki z KP PSP Ostrów Wlkp.

W Wielkopolsce z powodu burz i silnego wiatru strażacy odebrali około 250 zgłoszeń. Na szczęście nikt nie ucierpiał.