12 WBOT fot. WBOT

Wielkopolska: Pocztówka z generałem Taczakiem na święto 12 WBOT

Z okazji święta 12 WBOT, które przypada 26. stycznia, Poczta Polska wydała kartkę pocztową z wizerunkiem gen. Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego i patrona brygady.

Kartka stanowi pierwszą część edycji pt. „Żołnierze Wolności”. W miejscu znaczka widnieje wizerunek generała Stanisława Taczaka na tle regimentu wojsk Powstania Wielkopolskiego z 26 stycznia 1919 roku, a także emblemat 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której generał jest patronem. Autorem projektu kartki oraz datownika jest Jarosław Ochędzan.

Termin wydania kartki nie jest przypadkowy: 26. stycznia to dzień, który przeszedł do historii Wielkopolski. Tego dnia 102 lata temu na placu Wolności w Poznaniu odbyła się uroczysta przysięga Powstańców Wielkopolskich – upamiętnia ją płyta wmurowana w nawierzchnię placu. 26. stycznia to także święto 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

“12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej przejęła i z dumą kultywuje tradycje powstańców oraz innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918 – 1946” – zapewniają wielkopolscy terytorialsi.

12 WBOT

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze