Wojewoda Mikołajczyk Wolsztyn fot. WUW

Wielkopolska: Pięć tysięcy dzików do odstrzału do końca kwietnia – zadecydował wojewoda

W Wielkopolsce stwierdzono 128 przypadków ASF, więc odstrzał 5 tysięcy dzików jest niezbędny. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk podpisał dziś rozporządzenie w tej sprawie.

Wojewoda był dzisiaj z wizytą w Wolsztynie – było to wyjazdowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. i właśnie tam odebrał raport na temat zwalczania groźnego dla zwierząt wirusa. Wraz z całym zespołem zapoznał się także ze stosowanymi metodami bioasekuracji przy jednej z myśliwskich chłodni, zlokalizowanej na terenie szkółki leśnej w Gościeszynie.

– Nasze działanie mają służyć głównemu celowi: zmniejszeniu populacji dzika, by wirus ASF nie dotarł do wielkopolskich gospodarstw, do wielkopolskiej trzody chlewnej. Jestem przekonany, ze ochronimy wielkopolskich rolników i gospodarstwa przed czyhającym za płotem zagrożeniem – mówił wojewoda podczas spotkania.

Według raportu służb weterynaryjnych od 5 grudnia ujawniono w Wielkopolsce 128 przypadków wirusa ASF u dzików. W województwie nie stwierdzono żadnego ogniska tej choroby u zwierząt hodowlanych. Mimo iż rok łowiecki trwa do końca marca, już teraz odstrzelono 35.000 dzików w Wielkopolsce. Dalsze odstrzały mają być prowadzone głownie na obszarze zachodniej i północnej części województwa.

Trwa akcja przeszukiwania terenów leśnych z udziałem wojska. Do tej pory wojewoda pięciokrotnie zwracał się do MON o pomoc wojska w poszukiwaniu padłych dzików. Działania są prowadzone z wydzielonych dwóch strefach ogrodzenia, które pozawalają na zatrzymanie migracji zwierząt ze stref ochronnych. Pierwsza strefa otoczona siatką liczy 65,8 km, druga strefa ogrodzenia poprowadzona jest na długości 113 km.

WUW, el

7
Dodaj komentarz

avatar
Boguslaw Hadynski
Boguslaw Hadynski

Ciekawe czy (koronowirus) też będzie do odstrzału i ile ???

Anna Zawistowska
Anna Zawistowska

To ynteligencja ze strzelbami i zerową świadomością problemu rozniesie do końca…..

Iwona Jóźwiak
Iwona Jóźwiak

a kto wyselekcjonuje te sztuki zarażone a może wojewoda da gwarancje na zdrowe sztuki bo chore on już zakontraktował do spożycia

Tesa Jar
Tesa Jar

No to teraz dopiero ASF się rozniesie

Elżbieta Szafirska
Elżbieta Szafirska

Szkoda że sami się nie odstrzelą. Najlepiej jak wszystko wybiją.