Wielkopolska: Nowi żołnierze w szeregach 12 WBOT

przysięga rekrutów WOT fot. 12WBOT

Uczniowie, nauczyciel wychowania fizycznego, informatyk, fizjoterapeuta i fotograf. 135 rekrutów złożyło przysięgę na rynku w Lesznie i w ten sposób stało się oficjalnie żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rekruci najpierw musieli przejść 16 dni szkolenia podstawowego w zakresie praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Szkolenie zawsze kończy się tak zwaną „pętlą taktyczną”, którą rekrut musi zaliczyć, żeby móc złożyć przysięgę.

Sama przysięga jest wielkim przeżyciem dla kandydatów. Czterech żołnierzy zostało wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar, no i wszyscy, po intensywnym treningu, w końcu mogą spotkać się ze swoimi rodzinami…

Ale to dopiero tak naprawdę początek drogi, którą muszą przejść ochotnicy. Po przysiędze czekają ich kolejne szkolenia, które odbywają się głównie w dni wolne i dopiero po trzech latach ciężkiej pracy żołnierz OT osiąga pełną gotowość.

– To nie było 16 lekkich dni, ale ten czas na pewno zapamiętam pozytywnie – mówi szeregowy Piotr Łysakowski ze 124 blp w Śremie. – Chciałem sprawdzić, jak poradzę sobie z wojskowymi zadaniami. Okazało się, że poczułem się w tym bardzo dobrze. Służba w WOT pozwala mi spełniać się w roli żołnierza, a jednocześnie nie muszę rezygnować z pracy zawodowej, którą kocham. Na co dzień jestem fotografem i robię zdjęcia m.in. samolotom F-16. Czekam teraz na pierwsze szkolenie w moim batalionie.

Dalsze szkolenia będą się już odbywały w batalionach żołnierzy, zarówno w Wielkopolsce, jak i na Ziemi Lubuskiej.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2000 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 122 blp w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie). Brygadą dowodzi płk Zbigniew Targoński, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: