Wielkopolska: Nowi terytorialsi już po przysiędze

nowi terytorialsi 12 WBOT fot. DWOT

125 nowych żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej walczyło przez 16 dni szkolenia podstawowego na poligonie w Biedrusku – i 3 września złożyli uroczystą przysięgę przed pomnikiem Armii Poznań.

Zanim ochotnik stanie się terytorialsem wypowiadając słowa roty przysięgi, musi odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które do łatwych nie należy: każdy dzień to kilkanaście godzin nauki i ćwiczeń. Nowo wcieleni terytorialsi muszą nauczyć się strzelać, obchodzić z bronią, zachowywać na polu walki – i przetrwać w trudnych warunkach. Ważnym aspektem szkolenia jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii.

Na zakończenie „szesnastki” żołnierze zdają egzamin z pętli taktycznej, składają przysięgę – ale to dopiero początek ich kształcenia w WOT. Po przysiędze czekają ich obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne w macierzystych batalionach. By osiągnąć pełną gotowość i uzyskać status „combat ready”, żołnierz WOT musi się szkolić przez trzy lata. Żołnierze będą powoływani na ćwiczeniach do swoich macierzystych batalionów.

– Obserwowałem, jak nasi ochotnicy zmieniają się podczas szkolenia podstawowego – mówi płk Zbigniew Targoński, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Nauczyli się podstaw rzemiosła wojskowego, ale wiedzą, że muszą poddać się dalszemu, równie wymagającemu kształceniu podczas obowiązkowych ćwiczeń rotacyjnych. Wierzę, że w odpowiedni sposób wykorzystamy ich potencjał.

Chętni, którzy chcą zostać żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, szczegółowe informacje na temat rekrutacji znajdą na stronie 12WBOT i profilu na Facebooku. Kolejne szkolenie odbędzie się już 14. października.