szpital tymczasowy fot. K. Adamska

Wielkopolska: Nowe łóżkowe covidowe w regionie

28 kolejnych miejsc w szpitalu na MTP zostanie uruchomionych już jutro. – To bufor bezpieczeństwa, który gwarantuje stabilną sytuację w Wielkopolsce – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Szpital obecnie ma 122 miejsca, z których zajętych jest 92. Jutra szpital zgodnie z decyzją wojewody powiększy sie o kolejny moduł 28 łóżek – a to nie koniec jego możliwości. Przypomnijmy, że maksymalny potencjał szpitala to 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wymagających terapii respiratorem.

Przy tej okazji wojewoda przypomniał o obowiązującym od jutra w całym kraju lockdownie, który potrwa do 9 kwietnia.
– Nasze zachowanie chroni nie tylko nas samych, ale również wszystkich ludzi wokół nas – podkreślił. – Tak naprawdę tylko od nas samych zależy, jak szybko uda nam się wygrać z pandemią koronawirusa.

Zgodnie z danymi służb wojewody, wielkopolskie szpitale dysponują obecnie 2056 łóżkami, z czego wolnych jest 500. Na II poziomie zabezpieczenia łóżek jest 1310, z czego wolnych 305. Ze 183 łóżek respiratorowych 70 jest dostępnych.

– Na podstawie decyzji podejmowanych w ostatnim czasie, do 29 marca liczba łóżek na II poziomie zabezpieczenia wzrośnie o 385, w tym o 33 respiratorowe, co gwarantuje stabilną sytuację w naszym regionie – podsumował wojewoda.

Jak zwróciła uwagę Agnieszka Pachciarz dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zwiększenie liczby łóżek covidowych było możliwe dzięki dobrej współpracy z dyrektorami wielkopolskich szpitali.

– Ze zrozumieniem i powagą podeszli do obecnej sytuacji, przystając na nasze propozycje – mówiła dyrektor. – Postawa wielu szpitali zasługuje na szczególne uznanie, gdyż są to często placówki, które od początku pandemii angażują się w leczenie pacjentów z covid-19 i nadal decydują się na podejmowanie tego wyzwania.

WUW

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze