dawne więzienie fot. UM Kalisz

Wielkopolska. Niezwykła atrakcja. Będzie można zwiedzić były zakład karny

Pawilon penitencjarny, cele i ich wyposażenie, dyżurki oddziałowych i wychowawców – wszystko to będzie można obejrzeć w budynku byłego Zakładu karnego w Kaliszu podczas Nocy Muzeów. Budynek udostępni Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, która zarządza obiektem.

Noc Muzeów odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 maja i to właśnie wtedy będzie można zobaczyć, co kryje się z wysokimi murami dawnego więzienia.
„Zwiedzający będą mogli obejrzeć to, co dotąd było niedostępne zza wysokiego muru” – zapowiada Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości na swoim profilu facebookowym. – „Pawilon penitencjarny, cele i ich wyposażenie, dyżurki oddziałowych i wychowawców. Obecni na miejscu funkcjonariusze szkoły oraz studenci, członkowie Koła Naukowego Przyjaciół Historii SWWS, zapoznają zwiedzających z historią oraz specyfiką byłego zakładu karnego”.

Więzienie w Kaliszu to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta. Działało w latach 1946-2015. Przebywali w nim byli mężczyźni i kobiety, osoby młodociane, tymczasowo zatrzymani, przestępcy kryminalni i uznani za politycznych. Później często było… planem filmowym. Tu kręcono filmy takie jak „Mój dług” Krzysztofa Krauzego i „Tango Libre” w reżyserii Frédérica Fonteyne’a.

Od 2020 roku zarządza nim Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, bo więzienie jest w trakcie modernizacji i przekształcenia w centrum wyszkolenia praktycznego oraz najnowocześniejsze miejsce szkolenia kadr penitencjarnych w Europie.

Na zwiedzanie obiektu organizatorzy zapraszają w sobotę, 14 maja, w godzinach 10.00 – 21.00. Wejście od ulicy Łódzkiej 2.