skutki wiatru fot. OSP Dąbrówka Leśna

Wstrzymany ruch pociągów na trasach na północy regionu, przewrócona ciężarówka na DK12 i prawie 5 tysięcy osób bez prądu. To wstępny bilans orkanu Eunice w Wielkopolsce. Wstępny – bo silny wiatr będzie wiał przez cały dzień.

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna, do północy to właśnie w Wielkopolsce odnotowano najwięcej interwencji w kraju, bo 405. Po północy było ich 485, jednak więcej razy strażacy wyjeżdżali na interwencje w zachodniopomorskim, bo 518.

Strażacy pracują nadal w całym regionie.
„Od 12 w nocy do 8 rano Nasza jednostka brała w około 12 akcjach bez przerwy udział w usuwaniu skutków nocnej wichury. Apelujemy jeszcze raz – jeżeli nie musicie wychodzić – ZOSTAŃCIE W DOMU!” – apelują strażacy z OSP w Dąbrówce Leśnej.

Interwencji z pewnością będzie więcej, bo jak informuje IMiGW, wiatr nie ustaje. Z powodu silnego wiatru zostały wstrzymane pociągi na trasach Oborniki – Rogoźno, Chodzież – Dziembówko, Poznań – Szczecin (tu dodatkowo PKP informuje o braku napięcia w sieci trakcyjnej i przewróconym drzewie na sieć trakcyjną w Kiekrzu) oraz Gniezno – Września. Do godziny 8.00 rano wstrzymane były kursy pociągów między innymi do Warszawy, Olsztyna, Przemyśla, Zbąszynka. Pociągi do Krakowa, Koszalina i Kołobrzegu są odwołane na części trasy.
„W związku z ostrzeżeniami pogodowymi wydanymi przez IMiGW dotyczących wystąpienia silnych wiatrów mogą wystąpić opóźnienia pociągów. Przed planowaniem podróży zaleca się sprawdzenie aktualnych utrudnień w kursowaniu pociągów” – ostrzega PKP PLK.

Utrudnienia są także na szosach. Na drodze krajowej nr 12 silny podmuch wiatru nad ranem przewrócił naczepę ciężarówki. Ruch na odcinku między Jaraczewem a Borkiem Wielkopolskim odbywa się wahadłowo, a na miejscu pracują służby.

W wielu miejscach nie ma prądu – w Wielkopolsce to 4845 odbiorców. To najwięcej w Polsce.

„Obecnie na obszarze województwa obserwowane są porywy wiatru w wysokości do 90 km/h. W ciągu najbliższych godzin prognozowane są porywy wiatru do 120 km/h na północy województwa i do 115 km/h na południu. W godzinach popołudniowych porywy wiatru będą słabnąć” – informuje IMiGW.

Nadal w Wielkopolsce obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia przed silnym wiatrem.
„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 120 km/h, z zachodu. Lokalnie możliwe burze” – podaje IMiGW.

Ostrzeżenie na razie obowiązuje do godziny 17.00, ale może być aktualizowane.

Źródło: PSP, IMiGW, PKP