Rajd 1 fot. 12WBOT

Wielkopolska: Motocyklowy rajd w hołdzie żołnierzom poległym na misjach

Ponad 400 km na motocyklach w sztafecie pamięci żołnierzom poległym na misjach zagranicznych pokonali motocykliści z 12 Wielkopolskiej Brygady WOT.

29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa i właśnie tego dnia w Warszawie zainaugurowany został I Rajd Motocyklowy Weteranów. Uczestnicy rajdu przejadą całą Polskę, by odwiedzić groby i oddać szacunek żołnierzom poległym na misjach poza granicami kraju. Także w Wielkopolsce i w Lubuskiem.

Miłośnicy jednośladów w 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenie Wojsk Lądowych odwiedzili już kilka grobów poległych żołnierzy które znajdują się w rejonie odpowiedzialności jednostki w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.

10 czerwca byli w Lusowie, gdzie złożyli znicz na grobie por. Łukasza Kurowskiego, następnie w Sulechowie zapalili znicz i złożyli hołd kpr. Hubertowi Kowalewskiemu – tu towarzyszyła im matka kpr Kowalewskiego – natomiast w Międzyrzeczu zapalili znicze przy pomniku poległych na misjach i uczcili pamięć mł. chor. Jarosława Maćkowiaka, sierż. Pawła Poświta, sierż. Szymona Sitarczuka oraz sierż. Rafała Nowakowskiego.

– Żołnierze-motocykliści wyruszyli z Poznania rankiem i pokonali prawie 400 km, by w ten sposób uczcić pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę służąc dla kraju w dalekich zakątkach świata na misjach wojskowych. To dla nas bardzo ważne, by pielęgnować pamięć o naszych poległych kolegach – podsumowuje ppor. Sylwester Zugaj, koordynator rajdu w 12 WBOT, a także uczestnik X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Do udziału w rajdzie zgłosiło się blisko 300 uczestników: żołnierzy, weteranów, pracowników resortu obrony narodowej ze wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych oraz przedstawiciele innych formacji mundurowych. Część główna rajdu będzie trwała do 29 czerwca 2020 roku. W tym czasie motocykliści ze zgłoszonych jednostek wojskowych będą odwiedzać groby swoich kolegów, żeby zapalić znicz i oddać hołd poległym żołnierzom.

12WBOT

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze