Wielkopolska: „Łączymy na święta”, czyli pomoc w kontakcie z bliskimi. Od WBOT

akcja Łączymy na święta fot. 12WBOT
Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przed Bożym Narodzeniem ułatwili nawiązanie wideopołączeń pomiędzy osobami starszymi przebywającymi w szpitalach i placówkach opiekuńczych a ich bliskimi.

Projekt pod nazwą „Łączymy na święta” spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony seniorów, którzy z powodu choroby lub izolacji mają ograniczony kontakt z rodziną i bliskimi. Wsparciem wojska w ramach tego projektu zostały objęte osoby starsze, które przebywają w szpitalach, w tym na oddziałach covidowych oraz w Domach Pomocy Społecznej.

Dzięki wsparciu żołnierzy mogli porozmawiać z najbliższymi poprzez wideopołączenia. Z rodzinami rozmawiali miedzy innymi pacjenci szpitala Wielospecjalistycznego im. Strusia w Poznaniu a także pensjonariusze DPS w Kaliszu.

– Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt – mówi st. szer. Michał Misiorny, jeden z żołnierzy 12 brygady WOT biorący udział w akcji. – Brak bliskich w ten czas boli najbardziej. Cieszymy się ze mogliśmy wspomóc osoby przebywające w tym czasie w szpitalu. Rozmowom towarzyszyło wiele emocji a często i łez. U wielu osób po rozmowie z rodziną można było zaobserwować znaczną poprawę nastroju.

Działania przeciwepiedemiczne wiążą się z koniecznością ścisłej izolacji części najciężej chorych oraz osób szczególnie narażonych na zakażenie. Wiele z tych osób to osoby starsze, które nie dysponują kompetencjami i wyposażeniem umożliwiającym nawiązanie i utrzymanie kontaktu z rodziną. A taki kontakt jest szczególnie ważny, gdyż wzmacnia wolę walki z chorobą. Zapobiega poczuciu osamotnienia i wzmacnia psychicznie szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia, które w naszej tradycji mają szczególnie rodzinny charakter.

– To wspaniały pomysł! – podsumowuje swoje wrażenia ppor. Żaneta Balcerzak odpowiedzialna ze przeprowadzenie połączeń z rodzinami w DPS w Kaliszu. – Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tej akcji. To były szczególne chwile gdy rodziny nie widziały się już dłuższy czas. Była radość, wzruszanie i łzy na policzkach gdy starsza osoba zobaczyła wnuka, syna czy córkę. Dla tych ludzi to był chyba najlepszy prezent na święta.

Do akcji „Łączymy na Święta” skierowani zostali wyłącznie żołnierze, którzy przeszli już zakażenie koronawirusem lub ci, którzy mieli negatywne wyniki testów na covid-19. Łączenia odbyły się z użyciem wojskowych tabletów.

12WBOT

Podziel się:

Ostatnio dodane: