pociąg, PKP fot. L. Łada

Przybywa wstrzymanych lub opóźnionych pociągów oraz zablokowanych tras kolejowych. Z powodu orkanu Eunice podróż kolejowa z Poznania na większości tras nie jest możliwa. PKP Intercity rekomenduje rezygnację z podróży.

Według porannych informacji wstrzymanie kursów pociągów miało obowiązywać do godziny 8.00 rano. Ale już wiadomo, że będzie obowiązywało dłużej, i to zarówno na trasach lokalnych, jak i regionalnych. Wiele pociągów jest odwołanych, inne opóźnione, a wiele tras, ze względu na uszkodzenia trakcji, w ogóle nie jest przejezdnych.

PKP Intercity odwołało większość swoich pociągów, między innymi takie jak: Chrobry, Matejko, Mewa, Osterwa, Przemyślanin i Szyndzielnia. To pociągi kursujące na zachód, południe i wschód, co oznacza, że w tych kierunkach, a więc do Szczecina, Krakowa czy Warszawy – nie pojedziemy. Na trasie na Szczecin dodatkowo pod Kiekrzem na sieć trakcyjna spadło drzewo.

Wstrzymany jest ruch pociągów także na trasach w Wielkopolsce – pod tym względem najgorzej jest na północy regionu. PKP wstrzymało połączenia Oborniki – Rogoźno, Chodzież – Dziembówko, a także połączenie między Gnieznem a Wrześnią.

PKP Intercity opublikowało komunikat, w którym rekomenduje rezygnację z podróży, ponieważ problemy z komunikacją kolejową występują w całym kraju. Pasażerowie mogą zwracać bilety – otrzymają zwrot kosztów.

PKP zaleca także, by – jeśli ktoś jednak zdecyduje się wybrać w podróż pociągiem, sprawdził, czy jego pociąg nie jest odwołany i ostrzega, że te, które kursują, notują ogromne opóźnienia: najdłuższe wynosi aż 12 godzin – o tyle jest spóźniony pociąg TLK do Świnoujścia. Z kolei pociąg do Warszawy jest opóźniony o 430 minut. Spóźnione są również przyjazdy pociągów.

Źródło: PKP fot. archiwum