Wielkopolska: Kłopoty z wodą. Sanepid ma zastrzeżenia do wodociągu

woda z kranu fot. Kaboompcs, pixabay

Burmistrz Odolanowa wydał rozporządzenie informując mieszkańców o tym, że jakość wody z wodociągu w Odolanowie i Kaczorach odbiega od wymaganej normy i nie wszyscy powinni ją pić. Uruchomiono zastępcze punkty poboru wody w mieście.

Zasadniczo woda w kranach w Odolanowie i Kaczorach nie powinna nikomu zaszkodzić. Ale lepiej, żeby kobiety w ciąży, dzieci do 4 roku życia, niemowlęta oraz osoby starsze czy przewlekle chore jej nie piły. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w w Ostrowie Wielkopolskim 17 sierpnia poinformowała burmistrza Odolanowa, że jakość wody wodociągu publicznego w Odolanowie odbiega od obowiązujących wymagań.

Woda w zbiornikach zastępczych pochodzi z wodociągu Tarchały Wielkie i do niej PSSE nie ma zastrzeżeń. Natomiast kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie został zobowiązany przez burmistrza, by jak najszybciej wykonał niezbędne prace naprawcze, dzięki którym woda będzie miała jakość zgodną z obowiązującymi normami,

Jak podał w rozporządzeniu burmistrz Odolanowa, niższa jakość wody dotyczy:
Kaczor, Raczyc (ulic Nowej i Odolanowskiej) oraz samego Odolanowa i ulic: Słonecznej, Kopernika, Ludomiry Namysł, Cofalskiego, Kaliskiej (od ul. Słonecznej do Rynku), Rynek, Fr. Sójki, Placu Kościuszki, 1-Maja, Wiosny Ludów, Zamkowej, Bartosza, Parkowej, Madery, Natury, Liliowej, Krotoszyńskiej, ks. Nadstazika, Strzeleckiej, Kurochowskiej, Jana Pawła II, Trzy Mosty, Ogrodowej, Kwiatowej, Sadowej, Gimnazjalnej, Wąskiej, Nowej, Strumykowej (Tarchały Wielkie), ks. Piszczygłowy, Osiedlowej, Chabrowej, Widokowej, Raszkowskiej, Chwaliszewskiej, Zacisze, Krótkiej, Polnej, Zakątek, Ceglanej, Grabowej, Kalinowej, Leśnej, Przemysłowej, Dworcowej, Wiatracznej, Wiosennej, Jodłowej, Sosnowej, Świerkowej, Jałowcowej, Wierzbowej, Klonowej, Cyprysowej, Lipowej, Dębowej.

W Odolanowie uruchomiono dwa punkty poboru wody pitnej dla mieszkańców z grupy ryzyka: na parkingu OSP przy ul. 1 Maja oraz na parkingu między blokami ul. Gimnazjalna/MOPS.