Wielkopolska: Fala bankructw wśród rolników

świnie fot. Marion Streiff pixabay
Takich bankructw nie było od 2008 roku – twierdzą wielkopolscy rolnicy. Wszystko przez afrykański pomór świń, koronawirus i brak pomocy ze strony rządu dla hodowców.

Jak alarmuje portal cenyrolnicze.pl, hodowcy świń plajtują jeden po drugim, a w Wielkopolsce jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ to tu jest polskie zagłębie hodowli świń.

Hodowcom już w 2019 roku we znaki dały się obostrzenia związane z afrykańskim pomorem świń i restrykcjami, jakie z tego powodu nałożyła na Polskę Unia Europejska. Zakaz sprzedaży lub nakaz przewiezienia zdrowych świń na drugi koniec regionu, bo tylko tam była rzeźnia przyjmująca zwierzęta z regionów zapowietrzonych mocno uderzyły rolników po kieszeni w roku 2020.

Dodatkowo jeszcze ceny żywca spadły na łeb, na szyję, a jakby tego wszystkiego było mało – pojawiła się pandemia koronawirusa, która nie tylko zmniejszyła popyt, ale też zamknęła wiele rynków zbytu dla polskiego mięsa. Hodowcy są w rozpaczliwej sytuacji i zaczynają bankrutować.

Portal cenyrolnicze.pl przytacza przykłady rolników, którzy muszą sprzedawać ziemię i z całego majątku zostają im tylko puste chlewnie oraz takich, którym komornicy zajmują sprzęt. Jednak najgorsze jest to, że dla bankrutujących rolników nie ma żadnej pomocy. U naszych sąsiadów w Niemczech funkcjonuje cały system dopłat do każdego sprzedanego tucznika i rolnicy dostają te pieniądze pomagające im przetrwać ten trudny czas.

A w Polsce tylko nieliczni zakwalifikowali się na pomoc z tarczy antykryzysowej. Znacznie więcej może liczyć na wsparcie za straty z powodu ASF, ale ci z kolei dostają pisma z ministerstwa, że wyrównanie strat zostanie rozpatrzone w terminie do 31 marca – a miało być w listopadzie…

Rolnicy twierdzą, że jak tak dalej pójdzie, to Polacy będą mieli do wyboru tylko mięso zza granicy, bo polscy hodowcy upadną, a chlewnie będą stały puste. I będzie to też oznaczało koniec branży trzody chlewnej w Polsce.

Podziel się: