wtorek, 5 grudnia, 2023

Wielkopolska: Druga grupa naszych strażaków leci do Grecji

Kolejnych 64 strażaków z Wielkopolski już jutro poleci do Grecji pomagać w gaszeniu pożarów. Zmienią tych ratowników, którzy od 10 sierpnia walczą tam z pożarami.

Pożary w Grecji niestety nadal trwają i grecka strona ponownie poprosiła Polskę o wsparcie, jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Do Grecji poleci więc 143 polskich strażaków, w tym 64 z Wielkopolski, z różnych komend. Dotrą na miejsce szybciej niż ich koledzy. którzy udawali się tam na początku sierpnia – oni wieźli ze sobą sprzęt i wozy strażackie, więc musieli całą trasę pokonać samochodami. Obecna zmiana może polecieć samolotem, więc będzie na miejscu po kilku godzinach.

Walka z ogniem w Grecji trwa 24 godziny na dobę, bo nadal jest tam bardzo sucho. Strażacy zmieniają się na dyżurach, by nie dopuścić do zajęcia się ogniem domów mieszkalnych, gdy ogień podchodzi pod miasta i wsie – jednak ich walka z ogniem trwa już dwa tygodnie i czas ich zmienić.

“W minioną sobotę plutony gaśnicze modułu GFFFV Poland prowadziły działania równolegle na kilku strefach” – informuje KG PSP. – “Główne zadania polegały na: gaszeniu pojedynczych ognisk pożaru z wykorzystaniem podręcznego sprzętu gaśniczego, pomocy w zapewnieniu zaopatrzenia wodnego dla śmigłowców gaśniczych, nawilżaniu ściółki leśnej oraz poszerzeniu pasa przeciwpożarowego.
Dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe, w tym silny wiatr stwarzały zagrożenie pojawienia się ognisk pożaru w strefach wcześniej zamkniętych. Ze względu na przewidywany na najbliższą dobę najwyższy stopień zagrożenia pożarowego oraz trwającymi od południa silnymi podmuchami wiatru, podjęto decyzję, aby wszystkie zastępy pozostające w nocy na terenie Bazy operacji pozostały w stałej gotowości do wyjazdu”.

Kolejna grupa również będzie walczyła z ogniem dwa tygodnie. Czy to wystarczy? Obecna fala pożarów jest największą, jaka dotknęła Grecję od wielu lat i nikt obecnie nie potrafi powiedzieć, czy za dwa tygodnie uda się ją opanować.

Strona głównaWiadomości z WielkopolskiWielkopolska: Druga grupa naszych strażaków leci do Grecji