Wielkopolska: Deszcze spowodowały ogromne zniszczenia

droga po ulewie fot. OSP KSRG Włoszakowice

Zapadnięte ulice, błoto uniemożliwiające przejazd i wyrwy tak duże, że zapadają się w nich samochody. Tak wygląda dziś miejscowość Dominice niedaleko Leszna po wczorajszych burzach i ulewach.

Padające od wczoraj deszcze i pojawiające się burze spowodowały duże zniszczenia nie tylko w Obornikach, gdzie woda zalała kilka ulic, a kanalizacja deszczowa nie nadążała z odbieraniem wody. Deszcz dał się we znaki także mieszkańcom Dominic.

Jak informuje Radio Poznań, drogi zamieniły się w potoki, a gdy woda spłynęła, wyrwy i dziury okazały się tak duże, że wiele z dróg nie nadaje się do użytku, bo się zapadły. W zapadliskach tkwi też całkiem sporo samochodów – tych, które nie utknęły w błocie. Według wyceny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie straty w regionie wynoszą około 250 tysięcy złotych.

Straty mogą być jednak większe, bo w Wielkopolsce nadal pada deszcz i będzie padał, według prognoz IMiGW, jeszcze także w poniedziałek, choć już nie tak intensywnie jak 20 sierpnia. Rekord opadów podczas ostatniej doby nie padł w Wielkopolsce, tylko w Opolu, gdzie odnotowano 74 mm deszczu – ale nasz region znalazł na trzecim miejscu, z wynikiem 34,3 mm, po Dolnym Śląsku, gdzie spadło 56,3 mm.

Przypomnijmy, że w Wielkopolsce minionej doby strażacy odnotowali 167 interwencji – najwięcej interwencji w kraju, najwięcej w powiatach: poznańskim i obornickim.