Wielkopolska: Darmowe przejazdy pociągami od samorządu Wielkopolski

pociąg specjalny dla uchodźców fot. UMWW

Marszałkowskie Koleje Wielkopolskie i POLREGIO oferują uchodźcom z Ukrainy bezpłatne przejazdy pociągami w Wielkopolsce, ale też darmowe przejazdy i pociągi humanitarne relacji Poznań-Przemyśl-Poznań.

Samorząd Wielkopolski natychmiast po wybuchu wojny zapewnił taką pomoc obywatelom Ukrainy, uciekającym z okupowanego przez Rosję kraju. Jako bilet wystarczy okazać paszport lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie.

Pierwszy pociąg pomocy humanitarnej Kolei Wielkopolskich wyjechał z Poznania Głównego 4 marca wieczorem. Kolejne dwa pociągi wyjechały do Przemyśla 6 i 8 marca wieczorem. W sumie – do Krakowa, Katowic, Wrocławia i Poznania – przewieziono nimi łącznie 1000 osób.

Podczas jazdy z Przemyśla pracownicy kolei wręczali uchodźcom ulotki z najważniejszymi informacjami dotyczącymi podróży. Pociągi wyposażone były również, w niezbędnym zakresie, w artykuły spożywcze oraz środki higieniczne, które przekazało Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Polski Czerwony Krzyż w Poznaniu czy Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Po przyjeździe do Poznania na obywateli Ukrainy czekały autobusy zapewnione przez MPK, które zawoziły ich do tzw. punktu chwilowego, przygotowanego w hali sportowej Politechniki Poznańskiej. Tam też mają zapewnione posiłki oraz odpoczynek przed ewentualną dalszą drogą.

Do stolicy Wielkopolski trafiło w ciągu trzech dni (5, 7 i 9 marca) około 400 osób, a 100 z nich udało się dalej, m. in. do Berlina, Gdańska czy Bydgoszczy. Kolejny pociąg z Przemyśla spodziewany jest w sobotę wieczorem.

Pomoc ta będzie funkcjonować do 25 marca. Do dzisiaj skorzystało z niej już ponad 8800 osób. Dodatkowo na monitorach zamieszczone są specjalne komunikaty w dwóch wersjach językowych.

Źródło: UMWW