Wielkopolska: Czy będą nowe pociągi w regionie?

nowy pociąg fot. Koleje Wielkopolskie

Samorząd Wielkopolski ogłosił przetarg na kupno kolejnych elektrycznych zespołów trakcyjnych i właśnie otwarto oferty przetargowe. Są dwie i obie są droższe niż planował urząd marszałkowski.

Przypomnijmy, że Wielkopolska otrzymała ponad 115 milionów złotych dofinansowania z Polskiego Ładu na kupno pociągów, który miały zasilić tabor Kolei Wielkopolskich. Samorząd województwa ogłosił przetarg w lipcu tego roku. Chciał za tę kwotę kupić cztery nowe, pięcioczłonowe pociągi, jeżdżące z prędkością co najmniej 160 km na godzinę i mające możliwość łączenia się z tymi samymi modelami pociągu, by wydłużyć skład.

Czy jednak uda się je kupić? Oto jest pytanie. W przetargu swoje oferty złożyły bydgoska Pesa oraz nowosądecki Newag – ale, jak informuje portal „Rynek Kolejowy”, obie oferty są znacznie wyższe niż budżet na ten cel. Samorząd Wielkopolski chciał wydać na kupno pociągów 133 mln zł, tymczasem Pesa zaproponowała 142,188 mln zł, Newag – 157,440 mln zł. Obie firmy chcą też znacznie dłuższego czasu na realizację zamówienia.

Co w tej sytuacji zrobi samorząd województwa? Na razie rozważa sprawę i żadna decyzja jeszcze nie zapadła.

Podziel się:

Ostatnio dodane: