Wielkopolska będzie miała nowe pociągi. Właśnie ogłoszono przetarg

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

O cztery pięcioczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne wzbogaci się tabor Kolei Wielkopolskich. Samorząd województwa właśnie ogłosił przetarg na ich zakup dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu.

Jak informuje portal rynek-kolejowy.pl, Wielkopolska jako jedyna otrzymała ponad 115 milionów złotych dofinansowania z Polskiego Ładu na tabor kolejowy. Informacja o przyznaniu środków została przekazana w październiku ubiegłego roku, ale przetarg ogłoszono dopiero teraz.

Oczekiwania samorządu są sprecyzowane: cztery nowe, pięcioczłonowe pociągi mają jeździć z prędkością minimum 160 km na godzinę i pokonywać w ciągu doby co najmniej 600 km. Muszą mieć też możliwość łączenia się z tymi samymi modelami pociągu, by wydłużyć skład.

Pociągi będą o standardzie drugiej klasy, muszą mieć co najmniej 240 miejsc siedzących i minimum 280 stojących, dwie toalety w obiegu zamkniętym oraz ogrzewanie i klimatyzację. W każdym członie mają być uchylne stoliczki przy siedzeniach, a na środku większy stół między czterema siedzeniami. Przy siedzeniach mają być gniazdka elektryczne i porty USB, a także sześć stojaków na rowery w każdym.

Pociągi mają być przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami i dysponować wydzielonym miejscem dla obsługi konduktorskiej. Muszą mieć także 3 automaty biletowe, z czego 2 z możliwością płacenia kartą, a w przedsionkach powinny się znaleźć cztery czytniki systemu PEKA.

Nowe pociągi mają być dostarczone w czasie 26 miesięcy od dnia podpisania umowy, ale dwa pierwsze – w ciągu maksymalnie 22 miesięcy. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 17 sierpnia. Głównym czynnikiem decydującym o wyborze oferenta będzie cena.

Spółka Koleje Wielkopolskie zamierza przeznaczyć nowe pociągi do kursowania na trasach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Podziel się: