Wielkopolska będzie miała halę widowiskowo-sportową z prawdziwego zdarzenia. Gdzie powstanie?

Wielkopolska Hala Widowiskowo-Sportowa, podpisanie umowy fot. WUW

Ma mieć pojemność powyżej 10 tys. osób, co sprawi, że – jak powiedział Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski – Poznań przestaną omijać duże imprezy sportowe i kulturalne. W Plewiskach ma powstać Wielkopolska Hala Widowiskowo-Sportowa, jedyna taka w zachodniej Polsce.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński już w październiku zapowiadał plany budowy hali widowiskowo-sportowej w Wielkopolsce – 6 grudnia zdradził, gdzie hala powstanie i jakich będzie rozmiarów. Ma powstać w Plewiskach, tuż za granicami Poznania, i pomieścić więcej niż 10 tys. osób. Obecnie w Polsce jest tylko 5 hal tej wielkości: w Krakowie, Gliwicach, Łodzi, Katowicach i Gdańsku. W zachodniej Polsce nie ma ani jednej.

– Wielkopolska i Wielkopolanie zasługują na halę, która pozwoli na organizację i udział w wydarzeniach na najwyższym światowym poziomie – mówił wojewoda. – Do tej pory nasze województwo omijały duże imprezy sportowe i kulturalne ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. Ta hala ma to zmienić. Taka inwestycja posłuży nie tylko promocji, ale także znacząco wesprze rozwój gospodarczy regionu.

Hala ma stanąć za stadionem GOSiR w Plewiskach i zająć powierzchnię 200 ha – teren jest własnością gminy Komorniki i dziś wojewoda wielkopolski oraz Jan Broda, wójt gminy Komorniki, podpisali list intencyjny, w którym wyrazili chęć realizacji wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej. Wojewoda zwrócił uwagę na lokalizację planowanej hali, bardzo dogodną komunikacyjnie: od zachodu w najbliższej odległości znajduje się węzeł S-11 Skórzewo, na południe, również niedaleko, autostrada A2, w pobliżu jest także lotnisko Poznań – Ławica oraz linia kolejowa E-20 Warszawa – Poznań – Berlin.

– Ze swojej strony gwarantuję pełną współpracę w zakresie pomocy w pozyskiwaniu środków na budowę hali i propagowania całego projektu – zadeklarował wojewoda.

Nie wiadomo jednak jeszcze, ile taka hala będzie kosztować, trudno też w ogóle mówić o budżecie projektu, skoro nie został jeszcze ogłoszony konkurs architektoniczny, a koszt budowy w dużej mierze będzie zależał od przyjętych rozwiązań architektonicznych.

Właśnie ogłoszenie konkursu będzie pierwszym istotnym krokiem na drodze do powstania hali – konkurs będzie mieć charakter międzynarodowy i odbywać się pod auspicjami wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: