Wielkopolska: Będą nowe pociągi! Marszałek podpisał umowę

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Cztery fabrycznie nowe, pięcioczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne Elf kupił samorząd Wielkopolski od firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna za 142 mln zł. Umowa została podpisana 17 stycznia, a nowe Elfy już wkrótce wyjadą na tory.

– Konsekwentnie, od lat, staramy się poprawić warunki funkcjonowania kolejowego transportu pasażerskiego w naszym regionie, zwłaszcza przez zakupy taborowe. To ogromne nakłady – informuje marszałek Marek Woźniak. „Do tej pory wydaliśmy ponad 1 miliard 173 miliony złotych na inwestycje w tabor. Z czego wkład funduszy Samorządu Województwa Wielkopolskiego to 703 miliony złotych, 441 milionów złotych stanowią środki Unii Europejskiej, natomiast z budżetu państwa dotychczas trafiło – jako wkład w projekcie unijnym – 28 milionów złotych.

Nowe pociągi dla Wielkopolski kosztują ponad 142 mln zł i zostały kupione w ramach projektu samorządu regionu „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w województwie wielkopolskim poprzez zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego”. Jest on współfinansowany z Rządowego Funduszu Polski Ład, a zgodnie z udzieloną przez Bank Gospodarstwa Krajowego promesą, dofinansowanie inwestycji wynosi 115 200 000,00 zł, co stanowi 81,02 proc. wartości przedsięwzięcia.

– Najnowsza inwestycja zdecydowanie poprawi warunki oferty przewozowej, której realizacja jest niestety coraz droższa – zauważył marszałek. – W minionym roku wartość dopłaty samorządu województwa wielkopolskiego do biletów wyniosła 280 milionów złotych, w tym roku będzie to około 320 milionów złotych.

Nowy tabor zostanie wyposażony w system ERTMS/ETCS, czyli Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym. Dostęp do pojazdu zapewnią po dwie pary drzwi na stronę każdego członu. Pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdzie się w nich toaleta z możliwością wjazdu na wózku inwalidzkim, pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących oraz rampy. Każdy pociąg to co najmniej 240 miejsc siedzących, defibrylator, klimatyzacja, biletomaty, system informacji pasażerskiej, Wi-Fi oraz monitoring.

– Obecnie Województwo Wielkopolskie jest właścicielem 74 pojazdów, z czego 25 to spalinowe szynobusy, a 49 to elektryczne zespoły trakcyjne – podsumował wicemarszałek Wojciech Jankowiak. – Nasze pojazdy z Pesy Bydgoszcz charakteryzują się niską awaryjnością i są cenione przez pasażerów.

– Współpraca między nami a województwem rozpoczęła się w 2006 roku i od tego momentu dostarczyliśmy kilkanaście pojazdów spalinowych, a po nich przyszedł czas na EZT-y – dodał Maciej Maciejewski, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży PESA Bydgoszcz SA. – Były one kupowane przez województwo wielkopolskie i przekazywane przewoźnikowi -Kolejom Wielkopolskim. Cieszę się, że marszałkowie mają dobre zdanie o naszych pojazdach, ale to także zasługa Kolei Wielkopolskich, które je obsługują. Tę solidność wiele osób w tym rejonie Polski ma we krwi, z czego się bardzo cieszymy. Wiemy, że kolejne cztery pojazdy trafią w dobre ręce.

Kiedy Elfy dotrą do Wielkopolski? Zgodnie z umową w dwóch etapach: pierwsze dwa pociągi przyjadą w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy, kolejne dwa – 34 miesięcy, choć Jacek Rudewicz, wiceprezes zarządu PESA Bydgoszcz, zapewnia, że firma zrobi wszystko, aby przyjechały przed czasem. Wszystkie objęte są 72 miesięczną gwarancją.

Elfy, mogące rozwijać prędkość do 160 km/h, zostaną przeznaczone do obsługi tras zelektryfikowanych w ramach wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich – w szczególności Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: