pożar lasu fot. OSP Chorzeń

Wielkopolska: Bardzo wysokie zagrożenie pożarami lasów

W lasach południowej części regionu mamy trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, w lasach północnej części – średni, jak wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Sytuację pogarsza jeszcze pogoda – po kilku ciepłych i słonecznych dniach wilgotność ściółki jeszcze spadła, a już przed długim weekendem leśnicy ostrzegali, że zagrożenie pożarami jest duże. Prognozy pogody na nadchodzące dni też nie napawają optymizmem: nadal ma być słonecznie, ciepło i bez deszczu, a prognozowane załamanie pogody, które ma nadejść w środę, w Wielkopolsce nie da się szczególnie we znaki. Padać ma dopiero w sobotę.

Podobna sytuacja panuje w lasach całego kraju: trzeci stopień zagrożenia pożarowego ogłoszono już w 12 województwach, przy czym Wielkopolska zalicza się do tych regionów, w których najwyższe zagrożenie pożarami odnotowano w większości lasów, głównie w południowej części regionu. Ale w północnej nie jest o wiele lepiej – tam obowiązuje średnie zagrożenie.

Stopień zagrożenia pożarowego w lasach określa się na podstawie metody IBL. Codziennie w godzinach 9.00 i 13.00 w wybranych punktach prognostycznych (stacjach) mierzy się wilgotność ściółki i powietrza. Stopnie określa się od 0 (brak zagrożenia) do 3 (zagrożenie duże). Późna wiosna i lato to czas, gdy najczęściej dochodzi do pożarów lasów. W ponad 42 proc. przypadków do pożaru dochodzi z powodu podpalenia, a w 48 proc. powodem jest zaprószenie ognia przez człowieka.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze