Wielkopolska: ASF w kolejnych gospodarstwach

Ponad 2000 świń poszło do utylizacji – a to niestety nie koniec. Główny Inspektorat Weterynarii wyznaczył dwa nowe ogniska ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Wielkopolsce: w Łaszkowie w powiecie kaliskim i w Perzynach, w powiecie nowotomyskim.

Sytuację omówił wojewoda Łukasz Mikołajczyk na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – zdalnie uczestniczyli w niej między innymi Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii, wicewojewoda Aneta Niestrawska, przedstawiciele samorządu, policji, straży pożarnej, wojska, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz kół łowieckich. Wszyscy zgodzili się, jak informowaliśmy, że należy jak najszybciej ustalić, w jaki sposób doszło do zakażenia ASF w gospodarstwach.

Na razie służby weterynaryjne musiały zlikwidować prawie 2000 sztuk świń nie tylko w gospodarstwie w Perzynach, ale i w czterech innych gospodarstwach kontaktowych znajdujących się w promieniu kilometra.

Ponad 100 sztuk świń zlikwidowano w gospodarstwie w Łaszkowie, również uznanym za ognisko ASF. W gospodarstwie nadal trwa dochodzenie epizootyczne, ponieważ, jak podkreślił podczas narady z wojewodą Główny Lekarz Weterynarii, sytuacja jest kuriozalna, bo nie było przypadków padłych dzików u których stwierdzono zakażenie wirusem ASF w tym regionie. Dlatego najważniejszym zadaniem dla służb jest ustalenie, w jaki sposób świnie zaraziły się tą straszną chorobą.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze